Čeští herní vývojáři nechávají filmaře daleko za sebou

videohry

Jedním z oborů, ve kterých se mohou české firmy považovat za skutečnou světovou špičku, je vývoj počítačových her. Na nedávné konferenci Game Developers Session byla prezentována čísla hovořící jasně o tom, že se jedná o průmysl s obrovským potenciálem, který České republice přináší opravdu hodně.

Obrat stále roste

V roce 2022 byl obrat českých herních studií 7,5 miliardy korun, o rok dříve to bylo 7 miliard, předtím 5,3 miliardy korun a v roce 2019 4,5 miliardy korun. Je tedy patrný prudký růst, který navíc nemá důvod se zastavovat. To koneckonců platí pro globální videoherní trh jako takový, který v roce 2022 generoval tržby téměř 185 miliard amerických dolarů.

Růst herního průmyslu sice lehce zpomaluje, je to ale dáno tím, že srovnávací základ je brán z let 2020 či 2021, kdy se projevoval vliv covidové pandemie (z hlediska videoher šlo o vliv pozitivní, o hry byl v době lockdownů větší zájem). V roce 2022 vzniklo v Česku 37 her pro „velké“ systémy a 21 her mobilních. V průběhu let se tituly jako Mafia, Kingdom Come nebo Truck Simulator staly obrovskými globálními hity, stejně tak jsou mnohé české tituly ceněny za svojí uměleckou nebo vzdělávací kvalitu (např. hry od společnosti Amanita nebo Charles Games).

videohry

Foto: Pixabay

Hry vs. film

Obrat českých herních studií je nyní asi 4x větší než celkový obrat české filmové a televizní tvorby. Často se také z tohoto důvodu zmiňuje státní podpora, která je u vývoje her zatím velmi slabá, speciálně v porovnání s filmovým a televizním průmyslem. Vývoj her má přitom vysokou ziskovost, globální dosah a potenciál dalšího růstu. Pro státní pokladnu to znamená zajímavé příjmy.

Nejde jen o přímé pobídky, ale také např. o zajištění univerzitních studijních programů apod. Jestliže stát hodlá podporovat obory s vysokou přidanou hodnotou a potenciálem do budoucna, má před sebou ideální možnost.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-obrat-ceskych-videohernich-firem-byl-loni-75-miliardy-vyrostl-o-6-procent-241274

https://cc.cz/cesky-herni-prumysl-rekordne-roste-jeho-trzby-i-diky-beat-saberu-vystrelily-o-tretinu-na-7-miliard/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.