Česku reálně hrozí řecký dluhový scénář

Petr Fiala

Česko se zadlužuje nebývalým tempem. Minulý rok byla rychlost zadlužení České republiky vyšší než tempo Řecka. Právě Řeckem se zde mnoho let zpátky strašilo, když se v politických kampaních řešila úsporná opatření, či naopak rozdávání ze státního rozpočtu. Hrozí nyní Česku řecký scénář?

Zvyšující se schodek rozpočtu

Nynější státní rozpočet je příkladem, jak státní kase chybí peníze. Namítnout lze, že je zde množství nepředvídatelných nákladů, které souvisí s energetickou krizí a válkou na Ukrajině. A je to samozřejmě pravda. To však nemění nic na tom, že problémem českého rozpočtu je takzvaný strukturální deficit, tedy deficit mezi pravidelnými příjmy státu a pravidelnými výdaji, který je očištěn o vliv ekonomického růstu či poklesu. Například letošní rozpočet. Byl schválen v původní výši 280 miliard korun, které tvořily deficit. Následně proběhly novelizace, které deficit navýšily na 375 miliard korun. Pokud se podíváme na odhady rozpočtů v následujících letech, mají se deficity dostat až k 295 miliardám korun.

Výdaje se navyšují, vláda nepředkládá systémové změny

Český státní rozpočet má totiž již delší dobu vyšší výdaje než příjmy, přičemž jde o strukturální problém. Nejvíce dostal rozpočet políček zrušením superhrubé mzdy v roce 2020 a soustavným navyšováním mandatorních výdajů za vlád ČSSD a hnutí ANO v letech 2013-2021. Nynější vláda však nechystá žádné systémové změny. Právě ty však musí přijít, jen ty dokáží snížit pravidelné výdaje či navýšit pravidelné příjmy. Vláda přichází pouze s takzvanou válečnou daní (windfall tax), ta však má pokrýt pouze výdaje na energetickou politiku.

Střednědobý výhled ministerstva

Ve svém střednědobém výhledu ministerstvo financí navrhuje schodech 280 miliard na rok 2024 a 260 miliard na rok 2025. Vláda tak dle některých odborníků pokračuje v nezodpovědné politice Andreje Babiše, což bude mít za následek, že každým rokem budeme ze státního rozpočtu dávat více a více na úroky dluhu. Například ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl pro deník MF Dnes uvedl, že jde o rozpočtovou nezodpovědnost, kdy se Česko může vydat na cestou Řecka.To se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/437086-ceka-nas-recky-scenar-zadluzujici-se-cesko-ocima-expertu, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kalousek-statni-zamestnanci-stat-dluh-fiala-pekarova-schillerova.A221006_182300_ekonomika_hovo, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-vlada-predstavila-novou-dan-pomuze-zalepit-diru-v-rozpoctu-216290

Náhledové foto – Úřad Vlády České republiky

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.