České pivo míří na seznam UNESCO

Pivo

Pro Čechy je někdy nepříjemným překvapením zjištění, jak málo (pokud vůbec něco) vědí o jejich zemi lidé v cizině. Pokud bychom měli vyjmenovat těch několik málo věcí, které si s pojmem Česká republika cizinci přece v řadě případů jen spojí, nebude mezi nimi chybět naše láska k pivu. Není proto příliš překvapivé, že možná zamíří i na seznam UNESCO.

České pivo

České pivo je věc, na kterou je celý český národ hrdý. Proč by proto nemohlo jako jiné národní tradice zamířit na proslulý Seznam světového kulturního dědictví? České pivovary a sladovny nyní usilují o zapsání české pivní kultury na tento seznam, aby se pivo stalo jakýmsi symbolem české hrdosti nejen neoficiálně, ale i oficiálně.

Česká pivní kultura není jen věcí historie, ale je stále živá. O tom svědčí jak časté pivní slavnosti, i vznik malých pivovarů. Ty do dané lokality lákají přespolní a utužují vzájemný společenský život místních. Předpoklady k úspěchu tedy české pivo má, dotáhnout to až na zápis do celosvětového seznamu UNESCO bude trvat ještě řadu let. Zapsání na národní úrovni by se ale mohlo konat již tento rok.

Pivo

Foto: Pixabay

Proč se o zápis snažit?

Návrh na krajské úrovni byl již příslušným orgánům odeslán. Český národ ale na jeho vlastní pivní kulturu upozorňovat nikdo nemusí. O tom, že by se zápis na světový seznam příznivě podepsal i na příjezdovém turistickém ruchu, nikdo nepochybuje. V mnoha velkých i malých pivovarech probíhají často exkurze, o které je v posledních letech stále větší zájem.

Pivovarnictví je řemeslo, které by bylo škoda nepředat dalším generacím. Úspěch, který české pivo u zahraničních hostů má, může být ještě větší. Buďme rádi, že sem vždy rádi na české pivo zavítají, neboť to České republice přináší nemalé zisky.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pivovary-chteji-zapsat-ceskou-pivni-kulturu-na-seznam-unesco-40392552

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/svaz-pivovaru-podal-navrh-na-zapsani-ceske-pivni-kultury-na-seznam-unesco/2186721

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.