Češi na Velikonocích nešetřili

velikonoce

Velikonoce jsou obdobím, kdy na sobě lidé nešetří. Potvrdilo se to i letos, kdy se podle prodejních výsledků obchodů lidé zásobili všemi možnými potravinami. Jak a co jsme před jarními svátky letos nakupovali? A projevila se na našich nákupech rekordní inflace a stále rostoucí ceny potravin?

Velikonoční nákupní horečka

Nákupní horečka vypukla o Velikonocích naplno. A co šlo nejvíc na dračku? Lidé skupovali především vejce, tradiční mazance, alkohol, a trochu překvapivě také vzrostl prodej masa, kterého se prodalo dokonce více než na Vánoce.

Podle velkoobchodního řetězce Makro vzrostl prodej potravin o celou čtvrtinu. Nákupní boom přitom začal už týden před Velikonocemi. Nákupy samozřejmě zahrnovaly i tradiční velikonoční sladkosti, které sloužily jako obsah pytlíčků „od zajíčka“ a vytvářely radost v dětských očích.

Celkově lidé na svátky nakupovali přece jen trochu neobvykle, nákupní koše se plnily především kvalitnějšími potravinami, které pro ně při běžných nákupech nejsou až takovou samozřejmostí.

nákupy

Foto: Pixabay

Nejen velikonoční jehněčí

Na místo kuřecího masa se o Velikonocích v nákupních košících objevovalo spíše jehněčí a telecí. Lidé nešetřili výběrem drahých surovin a dali přednost kvalitě nakupovaných potravin. Po dvouleté koronavirové krizi si tak dopřávali plnými doušky. A pro milovníky alkoholu to platilo doslova. I alkohol byl totiž hojně vyhledávaným zbožím.

Tržby tak rostly a prodejci byli spokojení z úspěchu prodeje. Zajímavé je, že i když by se prodej vajec zdál být tím, který bude na Velikonoce trhat rekordy, opak je pravdou. Prodej vajec totiž nepředčil ten vánoční. Zdobení vajec a pečení mazanců zjevně nebylo o Velikonocích tou nejčastější činností.

Co lze z prvotních údajů vysledovat je to, že lidé (minimálně prozatím) nezareagovali na vysokou inflaci omezením nákupů.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/velikonoce-makro-maso-vejce-prodeje.A220414_115123_ekonomika_vebe

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/retezce-velikonocni-koledu-uz-lide-nakoupili-poroste-zajem-o-cerstve-potraviny/2191333

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.