Češi milují slevy. Pozor na klam ze strany prodejců při slevových akcích

sleva

Češi jsou národem milující slevy. Na druhou stranu se není čemu divit. V současné době obzvlášť. Každý se snaží šetřit. Nehledě na to, že mnozí jsou ve složité finanční situaci, tudíž jsou pro ně slevy spásou. Jenže jak je tomu ve skutečnosti ohledně slevových akcích?

Klam ze strany prodejců vůči spotřebitelům

Jsme národ slyšící na slevy. Většina se takto snaží ušetřit, což je pochopitelné. Řada lidí nakupuje jen podle letáku. Jenže toho si jsou vědomi i prodejci. Někteří toho využívají a klamou své spotřebitele. Tento fakt je potvrzen. Ze strany České obchodní inspekce bylo v prvním pololetí letošního roku provedeno 1142 kontrol. Na základě toho bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele ve 40 % případů.

Při kontrolách byly zjištěny zejména nesprávné výpočty slev. Převážně se jednalo o případy, kdy deklarovaná sleva a cena výrobku neobsahovala informaci o nejnižší ceně, za kterou jej prodávající prodával v době 30 dnů před poskytnutím slevy. Kvůli tomu Česká obchodní inspekce vyměřila pokuty za celkem 563 500 korun. Přitom průměrná pokuta nedosahovala ani 14 500 korun. Výše udělených pokut je dle ředitele Sdružení českých spotřebitelů Viktora Vodičky velmi nízká a prodejce od nezákonného jednání neodradí. Za chyby při oznamování slev zákazníkům může být však udělena pokuta až do výše 5 milionů korun. Podle Vodičky je Česká obchodní inspekce příliš benevolentní.

Novela zákona o ochraně spotřebitele

Novela zákona o ochraně spotřebitele je účinná od letošního ledna. Podle novely je prodávající povinen informovat spotřebitele o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodával 30 dnů před poskytnutím slevy. Vztahuje se i na trvanlivé potraviny s uvedenou dobou minimální trvanlivosti.

Nevztahuje se však na zboží s krátkodobou spotřebou, a které se rychle kazí. Jde například o řezané květiny, pečivo či potraviny s uvedeným datem spotřeby.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-prodejci-u-slev-casto-porusuji-zakon-40440647

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/slevy-coi-pokuty-obchodnici_2308111938_fos

Náhledové foto: Pixabay