Češi mají zase zájem o koupi aut

02_cars

Chceme-li hodnotit současný stav jakéhokoliv oboru lidské činnosti, nevyhneme se tomu začít popisem změn které do něj vnesla celosvětová koronavirová pandemie. Ani prodej automobilů není výjimkou. A protože je automobilový průmysl pro českou ekonomiku extrémně důležitý a do jisté míry určuje celou její výkonnost, stojí za to podívat se něj podrobněji.

Koronavirus autům nepřeje

Zatímco na začátku roku, v lednu a v únoru, kupovali Češi nová i ojetá auta v souladu s dosavadními trendy a nedocházelo k výrazným meziročním změnám, v březnu a dubnu na segment dopadlo pandemické kladivo. V těchto nejhorších měsících klesly prodeje meziročně o 5,6 %, resp. 10,5 %. Již květnová čísla nicméně začala naznačovat zlepšení a postupný návrat k normálu, když meziroční pokles činil pouhých 0,7 %.

01_cars

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Optimistický červen

Předběžná čísla červnových prodejů (resp. prodejů nových vozů a registrací ojetin, ze kterých jsou jejich prodeje odvozovány), ukazují, že dojde k „přehoupnutí se“ do černých čísel. Jedná se o samozřejmě o dobrou zprávu, byť jásot je ještě hodně předčasný. Lze předpokládat, že relativně dobrá čísla jsou výsledkem kombinace několika faktorů. Část červnových nákupů ze připsat odložené spotřebě z předchozích měsíců a také fakt, že loňský červen byl z hlediska registrace nových aut spíše podprůměrný, na meziroční nárůst je proto třeba pohlížet touto optikou.

Rizika do budoucna

Do následujících měsíců je na místě hledět s mírným optimismem, jeho zdrojem je pomalu se zotavující trh a jeho červnový vývoj. Stejně dobrou zprávou je pro průmysl dohoda o evropském fondu obnovy a novém finančním rámci. Na straně rizik je ale stále třeba vnímat to, že situace je poměrně křehká a jakýkoliv problém, nebo dokonce návrat druhé pandemické vlny ve stejné nebo ještě větší intenzitě, pošle chuť Čechů utrácet opět k ledu. I současný rychlý návrat k předkrizovým nákupům aut je pravděpodobně důsledkem toho, že v České republice se podařilo epidemii víceméně udržet na uzdě.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.