Češi a dluhy: Boj proti neplatným exekucím už nese své ovoce

Podle výsledků výzkumu jsou Češi s finanční gramatikou na štíru. Nejde jim moc trojčlenka, takže pak mají problém si vůbec vypočítat úroky i výšku splátek svých půjček. Na druhou stranu jsou poctiví ve splácení, nemají rádi moc závazků najednou a celkově jsou konzervativní.

S dluhy úzce souvisejí exekuce. Ročně je jich v České republice na 800 tisíc. Exekuce bývají často nařízené na základě rozhodčí doložky. A v tom je jádro pudla. Jen v roce 2019 bylo na 133 tisíc exekucí nařízeno na základě smlouvy, která obsahovala neplatnou rozhodčí doložku. Stát se vydal do boje a nařídil soudům přezkoumat všechny exekuce založené na doložkách. Exekutoři by pak měli vrátit nelegálně získané peníze.

Jak poznat neplatnou rozhodčí doložku?

Třeba se tento problém týká i vás. Neplatná rozhodčí doložka je taková, kde není transparentní mechanismus výběru rozhodce. Podle Nejvyššího soudu to může být taková, kde chybí jméno konkrétního rozhodce. Obvykle to bývá v případě, kdy má rozhodce určit firma poskytující rozhodcům servis a rozhodčí řízení probíhá podle pravidel této firmy. Ve svých úvěrových smlouvách měly neplatné rozhodčí doložky také Home Credit, ESSOX, SMART CAPITAL, Barlog Capital, Komerční banka, Cetelem a další.

Na základě přelomového rozhodnutí Nejvyššího soud z dubna 2019 jsou exekuce založené na neplatném rozhodčím řízení podle neplatné rozhodčí doložky také neplatné. Soudy dostaly od ministerstva spravedlnosti kompletní seznamy exekucí zahájených na základě rozhodčího nálezu, aby je prostudovaly a rozhodly o jejich zákonnosti.

Zkontrolujte si, jestli je vaše exekuce platná

Organizace Člověk v tísni vytvořila ve spolupráci s Evropským sociálním fondem aplikaci Doložkomat, která vyhodnotí, jestli je exekuce platná, či nikoliv. Aplikaci mohou využívat ti, na které je exekuce uvalena. Když aplikace zjistí, že je exekuce neplatná, připraví návrh na zastavení exekuce, jenž stačí pouze vytisknout a zaslat na příslušný exekutorský úřad. Jestliže jsou ale v exekuci spoludlužníci, tak tuto aplikaci nelze použít.

Dále existuje služba Exekutor má smůlu. Ta je také nápomocná při zastavení neplatných exekucí. Zde stačí vyplnit formulář a zdarma a nezávazně se zájemce dozví, jestli je možné jeho exekuci zastavit.

Home Credit odpouští svým klientům dluhy

Společnost Home Credit v souvislosti s neplatnými exekucemi přistoupila k tomu, že zastavuje exekuce z rozhodčích doložek. Její klienti jsou tím pádem bez dluhů, přičemž nesplácené úvěry nebyly odprodány inkasním agenturám a ztrátu nese na svých bedrech společnost Home Credit. Celkově se jedná o částku ve výši 300 milionů korun. Učinila tak na základě toho, že u Ústavního soudu společnost neuspěla se svým bojem za zachování exekucí. Minimálně je to od ní vstřícný krok směrem k jejím klientům. To se ovšem nedá říci o ostatních věřitelích, jako je Komerční banka, Hello Bank nebo ESSOX, které odvahu k odpuštění dluhů z neplatných exekucí zatím pouze sbírají.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.