Ceny pro bývalé klienty Bohemia Energy budou vysoké

01_elektricka_energie

Klienti spokytovatele energií Bohemia Energy byly začátkem října nepříjemně překvapeni. Celá společnost krachuje, a s tím i dodávky pro jejich domácnosti. Co nyní mají klienti dělat? Jednoduchou situaci mít nebudou. Energie bude pro bývalé zákazníky Bohemia Energy drahá. Dnes se na tuto nepříjemnou situaci zaměříme. Pojďme na to!

Náhlý krach velkého dodavatele

Skupina Bohemia Energy v sobě zahrnovala stejnojmenou společnost s ručením omezením, pak také COMFORT ENERGY s.r.o., ENERGIE ČS a.s., Europe Easy Energy a.s. a X Energie s. r.o. Celá tato skupina ještě do října tohoto roku dodávala energie do 900 000 odběrných míst. Ty tvořily jak obyčejné domácnosti tak větší podniky. 13. října však přišel šok. Skupina totiž oznámila, že své dodávky ukončuje. I přesto, že klienti mají platné smlouvy, nemohou být nyní v jistotě. Bohemia Energy totiž krachuje.

Půl roku ještě mohou klienti s energiemi počítat

Energetický zákon však na tyto situace pamatuje a reguluje trh tak, aby se nestalo, že při krachu, který nyní můžeme v přímém přenosu sledovat, bude několik set tisíc lidí bez tepla, elektřiny a podobně. Proto nastává takzvaný “nouzový režim, který bude trvat nejdéle 6 měsíců. Ani při krachu tedy nedošlo k fyzickému odpojení dodávek do domácností a podniků. Automaticky totiž bývalým klientům Bohemia Energy začali dodávat větší dodavatelé, kteří spravují dané distributorské sítě. Jde například o E.ON, ČEZ, PRE apod. Během těchto 6 měsíců si však klienti Bohemia Energy musí najít nového dodavatele.

Drahé náhradní dodávky, ale i pomoc zákazníkům

Kolik náhradní dodávky stojí? Dle odborníků a ERÚ budou ceny náhradních dodávek násobně dražší. Rozdíl v cenách budou muset unést peněženky nebohých bývalých klientů. Existuje tu však naděje. Dle společnosti LitFin mohou mít odběratelé, kterým byla porušena smlouva ze strany Bohemia Energy nárok na náhradu škody. LitFin k tomu vytvořila také web SpravedlivaEnergie.cz. Zde se mohou zájemci o odškodnění nezávisle a bezplatně registrovat. Bohužel kvůli vývoji energetického trhu není vyloučeno, ba je spíše pravděpodobné, že další dodavatelé budou krachovat. Proto budou moci v budoucnu stejnou webovou stránku navštívit i další potenciálně poškození klienti.

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=37763
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.