Ceny ojetin jdou nahoru nejen v České republice

Auta

Uvažujete aktuálně o nákupu ojetého automobilu? Pokud ano, měli byste brát v potaz to, že ceny těchto aut jsou aktuálně hodně vysoko a stoupají. Vždyť v době, kdy byly uzavřeny pobočky prodejců, bylo možné sehnat auta průměrně o 17 000 korun levněji. Ještě vyšší rozdíly byly zaznamenány v Polsku a na Slovensku. Tady se jednalo o rozdíl 28 000 korun, což už je skutečně hodně. Počítat je třeba do budoucna s tím, že ceny půjdou dále nahoru.

V nouzovém stavu by se to nakupovalo

Přesně tak. Vždyť průměrná cena ojetiny v této době činila 224 000 korun. Dnes se pohybuje kolem 241 000 korun. Na trhu je totiž omezené množství aut. Vždyť došlo u mnohých automobilek i k zastavení výroby. Nové vozy na trhu jednoznačně chybí, a tak cena roste dál nahoru. Prodejní data největšího tuzemského prodejce ojetých vozů AAA AUTO hovoří jednoznačně.

Předpoklady ekonomů se naplnily

Přesně tak, predikce byly v tomto ohledu vcelku jasné. Nouzový stav ovšem trend zvyšování cen poněkud pozastavil. V únoru letošního roku bylo možné koupit ojetiny v průměru za 232 000 korun, nicméně ve stavu nouze už cena činila oněch zmiňovaných 224 000 korun. Nyní je průměrná cena na 241 000, jak už jsme ostatně psali výše. Karolína Topolová, generální ředitelka předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, tedy provozovatele prodejce AAA AUTO hovoří také o dalším růstu cen.

Nejdostupnější vozy vůbec

I když jdou ceny ojetin směrem nahoru, jedná se stále o nejdostupnější auta. K odběru jsou ihned. Čekací doby na nová auta se neskutečně prodloužily, takže se mnozí zájemci rozhodují právě mezi ojetými. Češi jsou nicméně v tomto ohledu poněkud konzervativní, protože ví, že vozů k dispozici není tolik a jsou dražší.Nejrychleji rostou ceny rodinných vozů typu Van či MPV. Taková stálice tuzemského trhu Škoda Octavia je ale nyní o 35 000 korun levnější než dříve. Situace je dána totálním nedostatkem novějších verzí.

Zdroj dat: Společnost AAA AUTO

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.