Cenovky končící na devítku jsou psychologickým trikem, ukázala studie

cenovky

Zboží za ceny končící na číslovku devět jsou tak běžné, že už nám přijde skoro divné, když má zboží jinou cenu. Důvod, proč obchodníci k těmto cenám sahají, ale tkví v psychologii. Věděl to již Tomáš Baťa, který takto oceňoval své boty, a proto se pro cenovky končící devítkou vžilo u nás označení baťovské. Ve světě mají ale devítkové ceny mnohem delší tradici. Právě na ně se nyní zaměřila americká studie. Její závěr je potom poněkud zneklidňující: zboží s cenou končící devítkou je skoro vždy nevýhodné.

Kde se vzaly devítky? 

Přesný původ devítkového oceňování zboží není znám. Podle z jedné z teorií se jednalo o ochranu obchodníků před nepoctivými prodavači, které měli tyto ceny donutit otevřít kasu a zákazníkovi vrátit drobné. Platba tím byla zaregistrována, stejně tak je ale možné, že si obchodníci jako zmíněný Tomáš Baťa prostě jen uvědomili, jaký psychologický efekt cenovky s devítkou na zákazníky mají.

Protože čteme zleva doprava, je pro nás přirozené vnímat nejprve číslo, jehož snížení vypadá jako velké snížení i při naprosto minimálním snížení ceny celkové. Rozdíl mezi cenou 100 Kč a cenou 99 Kč je reálně minimální, podvědomě jej ale vnímáme jako významný. Obchodníci si to moc dobře uvědomují, často tento trik používají, často navíc v kombinaci s výrazy jako sleva, nebo výhodný nákup. Realita ale bývá jiná.

cenovky

Foto: Pixabay

Devítky jako přesvědčovací nástroj 

V rámci studie byly porovnávány ceny stovek produktů v amerických supermarketech. Z výsledků plyne, že pokud cena končí na devítku, je velmi pravděpodobné, že se jedná o cenu vyšší než průměrnou.

Výsledky je možné interpretovat tak, že obchodníci využívají psychologického triku především proto, aby nám zboží prodali co nejvýhodněji. Nikoliv však pro nás, ale pro ně. I když byla studie provedena ve Spojených Státech, není důvod si myslet, že se obchodníci v ČR chovají jakkoliv jinak.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vanocni-nakupy-slevy-ceny-studie-prodejci-marketing.A221204_083358_eko-zahranicni_idvs?zdroj=vybava_idnes

https://www.cbsnews.com/media/7-pricing-tricks-that-make-you-spend-more/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304393219300017?via%3Dihub

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.