Cena cibule jde nahoru, a to razantně

Ceny některých potravin oproti loňskému roku dramaticky stoupají. Jednou z nejvýraznějších potravin, které takový cenový růst postihnul, byly právě cibule. V květnu roku 2018 stál jeden kilogram cibule průměrně 13,08 korun – o rok později již její cena vystoupala na 37,77 korun za kilogram. To je rozdíl skoro dvojnásobný – cena cibule se zvedla o 189 procent! Ještě v dubnu 2019 stála cibule o 41 procent méně než v květnu. Co je za dramatickým růstem ceny cibule?

Na vině je sucho

Do České republiky se cibule dováží, část pochází samozřejmě i z domácích zdrojů. Nicméně ať tak či onak, sucho je problémem, které se řeší napříč celou Evropou. A postihlo také oblasti, ze kterých se k nám cibule dováží. Proto je nutné dovážet cibuli z jiných zdrojů, které jsou ale vzdálenější – a to se projevuje také na ceně cibule. Do té je nutné započítat přepravní náklady, které cenu cibule značně zvyšují.

Spoléhat nelze ani na slevy

Možná vzpomínáte na to, že ještě loni byla cibule ve slevě mnohem častěji. Supermarkety se snaží nalákat zákazníky, a tak zlevňují produkty, které běžně potřebujeme. Mezi nimi je samozřejmě i cibule. Bohužel v současné době, kdy je cena vysoká v důsledku nedostatku plodiny, se slevy na cibuli nevyskytují v žádném obchodním řetězci – a když, tak jsou jen velmi mírné. Ušetřit se dá maximálně dvacet procent z ceny cibule.

Jaká je prognóza pro další roky?

Bohužel, ani v letech nadcházejících se nedá počítat se změnou situace. To neznamená, že cena bude nadále stoupat, nicméně ceny cibule se nedají očekávat na nižší úrovni, než letos. Předpovídat vývoj plodiny za rok je ale stejně nejisté, jako snažit se určit, jaké počasí bude příští rok. Dramatický růst cen se tak nemusí týkat bohužel jen cibule, ale také mnohých další plodin.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.