Čeká nás další nepříjemné zdražování piva

pivo

Všudypřítomné zdražování se nevyhýbá prakticky žádnému oboru. Nad cenovkami si zoufají hospodyňky u regálů v supermarketech, ale nyní čekají podobné pocity i milovníky piva. Také český národní nápoj totiž čeká zdražování. Již brzy se touto cestou vydá plzeňský Prazdroj.

Zdražení se pivo nevyhne

Plzeňský Prazdroj, který patří k největším tuzemským pivovarům, během října velmi pravděpodobně zdraží své produkty. Zdražování se bude týkat čepovaných i balených piv. V průměru potom pivo podraží až o osm procent.

Malé soukromé pivovary jsou v tuto chvíli ohroženy zdražováním vstupů nejvíce, a i ony budou muset sáhnout na ceny. Ceny některých piv by mohly přesáhnout i 70 Kč za půllitr. Třeba při návštěvě restaurace tedy budou atakovat cenu za malou dětskou porci jídla. Zdražení přitom oznamují i další velké pivovary. Také Staropramen hlásí zvýšení cen za své pivo již od prvního září.

Naopak náchodský pivovar Primátor zatím zdražování svého piva stále analyzuje a částku, o kterou bude třeba zvýšit cenu piva v tuto chvíli nezná.

pivo

Foto: Pixabay

Příčiny zdražování

Inflace zvýší cenu piva nejen v důsledku nárůstů cen za energie. Současně totiž rostou pivovarům výdaje i za obalové materiály, bez kterých se pivovar neobejde. Půllitr piva nás tak již brzy vyjde skoro o dvě koruny dráž než doposud. Ceny se tedy nezvedají jen v důsledku navýšení cen za elektřinu a plyn, ale jsou také důsledkem růstu cen za hliník a sklo, které jsou k výrobě piva také potřeba.

Ceny se totiž odvíjejí i od konkrétní výčepní technologie, která úzce souvisí s dobrým chodem pohostinství. Je tak možné, že další zdražení přidají k ceně točeného piva i samotné restaurace. I ty je také potřeba vybavit dostatkem skla, do kterého se bude pivo čepovat. Většina hospod je ale díky zásobám skla z pivovarů zatím dobře zásobena.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/plzen-prazdroj-pivo-zdrazeni.A220830_142450_ekonomika_bur

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prazdroj-zdrazi-od-rijna-cepovana-i-balena-piva-prumerne-o-1-70-kc-na-pullitru/2249499

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.