Aplikace

Budoucí vláda plánuje návrat eRoušky

Aplikace eRouška byla jedním ze symbolů předchozích epidemických vln. Již minulý rok však byla odstavena na vedlejší kolej a přestala se využívat. Minimálně nová nastupující vláda má za to, že nastal čas na návrat této aplikace do „aktivní služby“. Má to smysl?

Comeback eRoušky

Budoucí vláda plánuje brzký návrat eRoušky. Ta skončila na konci minulého podzimu, teď se ale zdá, že na konci toho letošního dojde k jejímu obnovení. Její znovuzavedení má pomoci vládě ve vyhodnocování stavu šířící se epidemie a lidem naznačit, kdy je potřeba nechat se testovat či izolovat.

V minulém období si aplikace stáhlo asi 1,7 milionu lidí, což sice není málo, nebylo to ale dostatečné. Pokud by vláda chtěla, aby měla aplikace skutečně dosah, bude třeba, aby tentokráte přesvědčila podstatně více lidí.

iPhone

Foto: Pixabay

Fungování eRoušky

Princip fungování eRoušky je jednoduchý a většina z nás jej má ještě v živé paměti. Aplikace zjišťuje, zda se ve vaší blízkosti nenachází někdo, kdo má také aplikaci nainstalovanou. Pokud je dotyčný následně pozitivně testován, vám přijde upozornění na kontakt s pozitivní osobou.

Ovšem jak již bylo řečeno, předpokladem pro úspěch tohoto způsobu trasování, je zapojení co největší části občanů ČR. Vzhledem k tomu, že dodržování nařízených opatření postupně eroduje, je otázkou, zda znovuzavedení stejného systému, který jsme tu již měli, bude vůbec k něčemu. Systém eRouška by měl platit i pro očkované.

Je samozřejmě pravda, že operace s nasbíranými daty a schopnost je správně interpretovat, je pro zvládnutí pandemie zásadní. Podle mnohých má právě v této oblasti Česká republika značné mezery. Podobná aplikace je tedy potenciálně užitečná, sami lidé ale musí být ochotní

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/clanek/aplikace-erouska-se-vrati-planuje-budouci-vlada-40378969

Náhledové foto: Pixabay

Sdílet

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *