Bude se Andrej vztekat? Snížení pokuty pro Prechezu nejvyšší správní soud zamítl

Kouřící komíny

Ekologie je nesmírně důležitá a měli bychom se k naší planetě chovat tak, abychom ji neničili. Toto už se učí žáci na základních školách. Chování různých společností ovšem často v souladu s těmito větami rozhodně není! Typický je případ přerovské Prechezy. Právě tato firma dostala pokutu v řádu milionů korun za ekologickou havárii v roce 2014. Ohrozila totiž desítky tisíc obyvatel. To by ale až tak zvláštní nebylo.

Prvotní snížení pokuty jako morální dno

Pokuta pro Prechezu činila 7 milionů korun. Peníze, které jsou pro Andreje Babiše vzhledem k jeho majetku směšné. Právě on vlastnil do roku 2017 Prechezu, jež patřila do koncernu Agrofert. Poté akcie vložil do svěřeneckých fondů, takže se podniku zbavil. V roce 2017 se ministr Babišovy vlády Richard Brabec zasadil o snížení pokuty na neuvěřitelných 500 000 korun. Neskutečné a neuvěřitelné.

Spravedlnosti bylo učiněno zadost až nyní

Právě nyní Nejvyšší správní soud rozhodnutí ministerstva životního prostředí zrušil. Resort bude tedy nucen zabývat se onou pokutou znovu. Samotná chemička, ve které se vyrábí titanová běloba, napadla i onu minimální výši pokuty kasační stížností. Rozhodnutí bylo dle soudu nesrozumitelné. Podle Prechezy dostaly jiné společnosti menší pokuty za stejný přečin.

Andrej BabišBývalý vlastník Prechezy Andrej Babiš: Foto Andrej Babiš/ Twitter

Limit byl překročen šestatřicetkrát

Přesně tak, měřicí stanice ukázaly výsledky jednoznačně. Desetiminutový limit oxidu siřičitého po půlnoci překročila chemička dokonce šestačtyřicetkrát. Nadýchali se v uvozovkách jen dva policisté ve službě a museli do nemocnice s poleptaným hltanem a popálením. Jinak lidé spali.

Tak jako tak došlo k velmi nepříjemné situaci, za kterou jednoznačně mohla zmiňovaná společnost. Výše pokuty nyní bude stanovena nově. Žádné snížení by tedy snad na řadě být nemělo. Pan Brabec mnohými označovaný přezdívkou Bečva už tam naštěstí nesedí. Ostatně, když už jsme u havárie Bečvy, nevyšetřilo se vůbec nic. Víme jen to, že Deza za tím určitě není.   

Zdroje info: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/precheza-babis-nejvyssi-spravni-soud_2212291306_pj

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3553989-soud-zrusil-masivni-snizeni-pokuty-pro-prechezu-z-agrofertu-ministrem-babisovy-vlady

Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.