Britské zdravotnictví má další problém: nedokáže zaplatit sestry ze zahraničí

zdravotní sestra

Ve Velké Británii ubývá stále více zdravotních sester ze zahraničí. Počty těch odcházejících dosahují rekordních čísel, ročně jich zmizí až kolem 9000. Celkově je ve Velké Británii sester málo a na tato místa se jich hlásí stále méně. Nízké platy je příliš nemotivují, za prací odchází raději do USA, Austrálie nebo na Nový Zéland, kde se platové poměry výrazně liší.

Výdělky sester 

Sestry z Filipín a Indie, odkud do Velké Británie většinou přišly, o práci nouzi nemají. Plat v USA je motivuje ale daleko více. Tam si na roční výdělek stěžovat opravdu nemohou, ročně si tak přijdou na 1,98 milionu korun. V Austrálii dostanou o 280 000 korun méně. Na Novém Zélandu pracují také rády, i když plat je tam nižší o 680 000 korun než v USA.

zdravotní sestra

Foto: Pixabay

Plat ve Spojeném Království totiž nedosahuje platu ani v jednom z výše uvedených míst. Průměrná částka se pohybuje ročně kolem 1,1 milionu korun. Je tudíž výrazně nižší než v ostatních zmíněných zemích. Práce ani jejich dovednost není v Británii plně doceněna. Nehledí se příliš ani na jejich odbornost, která by jistě zasloužila pozornost. Britské zdravotnictví jde od problému k problému a toto je další problém z mnoha.

Britské zdravotnictví to stojí obrovské částky

Úbytek zahraničních sester v britském zdravotnictví příliš dobře nepůsobí ani na rozpočet NHS (Národní zdravotnický systém). Nábory, které se pořádají, vyjdou poměrně draho. Nábor jednoho takového zdravotníka ze zahraničí vyjde v přepočtu na 295 000 korun.

V boji proti odcházení sester se bude zkoušet možnost navýšení mezd o pět procent, změny by se měly týkat i jednorázových plateb a bonusů, které mají za hlavní cíl udržet sestry co nejdéle ve zdravotnictví. Přijmout by se podle všeho mělo až 50 000 sester, a to s půlročním předstihem než se plánovalo původně. Vláda by navíc měla uvolnit finanční prostředky v hodnotě 2,4 miliardy liber.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-zdravotni-sestry-odchod-do-ciziny.A240325_135950_eko-zahranicni_rie

https://www.theguardian.com/society/2024/mar/25/thousands-of-foreign-nurses-a-year-leave-uk-to-work-abroad 

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.