Brexit znamená, že Poláci budou za pět let bohatší než Britové, říká polský premiér

brexit

Dvacet let po vstupu do Evropské unie se Polsko podle prognóz stane ekonomicky úspěšnějším než Velká Británie. Tato vyhlídka je pro polského premiéra Donalda Tuska jasným důkazem výhod členství v unii. Zatímco Spojené království se potýká s dopady brexitu, Polsko se díky setrvání v EU může těšit z hospodářského růstu a vyššího životního standardu.

Tusk: Polská ekonomika poroste rychleji než britská

Polský premiér Donald Tusk, jenž v minulosti ostře kritizoval rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, nyní vidí příležitost k ekonomickému předstižení Spojeného království. Podle prognózy založené na údajích Světové banky by měl hrubý domácí produkt na obyvatele v Polsku do roku 2030 překonat úroveň Velké Británie.

„Ve Velké Británii probíhá ostrá debata vyvolaná prognózou Světové banky, podle které bude HDP na obyvatele v roce 2025 v Polsku vyšší než ve Spojeném království,“ řekl Tusk u příležitosti 20. výročí vstupu Polska do EU.

Slib bohatší budoucnosti

Tusk spatřuje v předpovídaném ekonomickém vývoji jasný důkaz výhod členství v Evropské unii. „Slibuji, že při 25. výročí budou Poláci bohatší než Britové. Je prostě lepší být v EU,“ prohlásil s jistotou premiér. Zatímco Spojené království čelí ekonomickým nejistotám spojeným s brexitem, Polsko se může těšit z hospodářského růstu a zvyšování životní úrovně.

Vliv brexitu na ekonomiku

Dle dostupných údajů činil v roce 2021 HDP na obyvatele ve Spojeném království 44 979 dolarů, v Polsku pak 34 915 dolarů. S průměrným ročním růstem 3,6 % by však Polsko mělo do konce této dekády Británii předstihnout. Tato prognóza posloužila i předsedovi labouristů Siru Keiru Starmerovi k podpoře argumentů pro změnu vlády v příštích volbách.

Bezprecedentní situace pro Brity

Pro Brity by naplnění této předpovědi znamenalo precedentní situaci. Zatímco počet Poláků žijících ve Spojeném království se před brexitem blížil milionu, životní standard jejich vlasti by je mohl v budoucnu předčít. Tato vyhlídka je pro Tuska potvrzením správnosti cesty setrvání v Evropské unii, kterou hájil i během bruselských jednání o brexitu. Tehdy dokonce označil zastánce brexitu za lidi, pro které existuje „zvláštní místo v pekle“.

Zdroje info: Reddit, https://www.independent.co.uk/news/world/europe/donald-tusk-eu-brexit-rishi-sunak-b2537897.html, https://www.telegraph.co.uk/world-news/2024/05/02/donald-tusk-poland-brexit-gdp-per-capita-world-bank-eu/,

Náhledové foto: Pixabay