Bob Dylan prodal za miliardy všechny své písně

01_dylan

Vody hudebního světa rozvířila informace o tom, že známý americký písničkář Bob Dylan prodal kompletní katalog svých písní jednomu hudebnímu vydavatelství. Významu a jménu Boba Dylana samozřejmě odpovídá i sumě, kterou za něj obdržel. Které vydavatelství se stane exkluzivním držitelem práv na Dylanovy písně a kolik za toto privilegium zaplatilo?

Více než bohatá kariéra

Bob Dylan, kterému bylo letos v květnu 79 let, je na hudebním poli aktivní již šedesát let. Za tu dobu složil a nazpíval přes 600 písní, mezi kterými jsou takové hity jako např. „Blowing in the Wind“, „The Times They Are a Changing“ nebo „Mr. Tambourine Man“. Za svoji skladatelskou činnost byl oceněn Pulitzerovou činnost a v roce 2016 dokonce i Nobelovou cenou za literaturu.

Bob Dylan až doposud sám spravoval své duševní vlastnictví a transakce je tak významnou změnou i pro Dylana samotného. Novým nositelem práv na Dylanovu tvorbu se stalo hudební vydavatelství Universal Music Publishing Group, součást francouzského mediální domu Vivendi.

02_dylan

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaká byla cena?

Přesná cena, kterou vydavatelství za tuto unikátní akvizici zaplatila nebyla zveřejněna, podle informací deníku New York Times se však jedná o částku okolo 300 milionů dolarů (cca 6,5 miliardy korun). Jde tak o vůbec největší transakci podobného typu v historii.

Motivace ze strany vydavatelství Universal je však jasná. Značka Bob Dylan je nesmírně cenná, za svoji kariéru prodal Dylan na 125 milionů nahrávek a po šedesáti letech kariéry má stále ohromné množství fanoušků. Vydavatelství obdrží peníze pokaždé když bude některá z Dylanových písní vysílána v rádiu, streamována, prodá se na fyzickém nosiči, objeví se ve filmu či reklamě, anebo pokud jí chtít některý další umělec vytvořit její cover verzi.

I přes poměrně vysoký věk Dylan až do příchodu celosvětové pandemie stále koncertoval. Právě pandemie pak kvůli zrušení živých koncertů způsobila nárůst zájmu o koupi hudby a vydavatelstvím rostou tržby.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.