Bez potvrzení do hospody nelez: Hospodští budou nuceni přitvrdit

Číšník

Nad hospodskými a provozovateli různých restauračních zařízení se už zase smrákají poměrně černá mračna. Epidemie koronaviru opět přichází v plné síle a bohužel bude nezbytné přitvrzení z hlediska připravovaných opatření proti šíření onemocnění Covid-19. Od 1. listopadu dojde k tomu, že provozovatelé budou muset skutečně pečlivě kontrolovat ve svých zařízeních bezinfekčnost. Zákazník se prokáže absolvování očkování, proděláním Covidu-19 v posledních 180 dnech nebo dokončeným očkováním.

Jedno legální pivo? Bohužel už jen s testem nebo očkováním

Jídel s sebou a food koutků v obchodních centrech se situace netýká. Provozovatel si ale bude moci zavést seznam stálých hostů, po kterých nebude muset neustále vyžadovat jejich potvrzení. Bude muset ale mít potvrzenou platnost jejich očkovacích certifikátů. Otázkou zůstávají právní a technické možnosti provozovatelů restauračních zařízení. Jak tedy mají ověřovat totožnost hostů, když ti mohou odmítnout.    

Problémoví zákazníci bez aplikace

Jestliže budou mít zákazníci v mobilní aplikaci potvrzení o dokončení očkování nebo certifikát s platným testem, není problém. Jak to ale budou dělat hosté nepoužívající mobilní telefon nebo aplikaci? Samotesty už v tomto případě nehrozí.

V zahraničí není problém

Majitelé restaurací budou pochopitelně raději, když vše bude fungovat a přijdou jen o část hostů.V opačném případě by také mohli zavřít úplně, což by pro ně bylo velmi špatné. Bezpečnostní opatření fungují v mnohých evropských zemích. Zodpovědné chování je ale u nás otázkou. S tržbami jsou stále stravovací provozy zhruba na nějakých 50 %. Pomoct bude muset některý ze státních programů, jež jistě přijdou na řadu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bezinfekcnost-restaurace-gastro-bary-hospodsky-kontrola-covid-pcr.A211020_144418_ekonomika_vebe

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.