Benzín je nejdražší za několik posledních let. A bude hůř

01_pumpa2

Na konci září se průměrná cena benzínu na českých čerpacích stanicích vyšplhala nad 34 korun za litr. Takto vysoko byla naposledy před sedmi lety v prosinci 2014. Litr nafty se prodává v průměru za 32,05 korun. Jaké jsou příčiny tohoto růstu cen pohonných hmot? A jedná se o výkyv nebo dlouhodobější trend? Výhled bohužel není příliš optimistický.

Dramatický meziroční nárůst

Tempo nárůstu cen pohonných hmot je nejlépe vidět na meziročním nárůstu. Ten činil u benzínu 6,20 Kč a u nafty 5 Kč. Ceny se samozřejmě mohou v rámci regionů lišit, u nás jsou nejdražší v Praze, nejlevnější naopak ve Zlínském kraji. Nárůst je ale výrazný všude. A co motoristy potěší ještě méně je fakt, že ceny benzínu v nejbližší době neklesnou, bude tomu pravděpodobně přesně naopak.

U nafty není zdražování tak patrné, resp. v dlouhodobém srovnání je nafta levnější než byla např. v roce 2018. To je ovšem dáno snížením spotřební daně za naftu.

02_pumpa2

Foto: Pixabay

Proč benzín zdražuje?

Ceny pohonných hmot odráží rostoucí cenu ropy, podílí se na nich ale také přístup pumpařů, kteří jednak dohání ztráty z loňského roku, a současně vyšší cenou kompenzují vyšší náklady na své zaměstnance a také dražší provoz čerpacích stanic (zdražuje též elektřina a další energie či materiál.

Ropa, která se v současné chvíli prodává zhruba za 80 dolarů za barel (Brent), může do konce roku vyskočit až na 100 dolarů za barel. Ekonomové proto nevylučují, že v nejbližší době porostou ceny pohonných hmot o další desítky haléřů a v nejhorším výhledu bychom se mohli dostat až na hranici 37 korun za litr.

Otázkou je, jak by s cenami benzínu a nafty zahýbal např. obávaný nedostatek zemního plynu, který je pro letošní zimu poměrně reálným scénářem. Je možné, že nás v zimě čeká nejedno nemilé překvapení.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/benzin-je-nejdrazsi-od-roku-2014-ceny-jeste-mohou-rust-1383951

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.