Banky chystají zdražení potvrzovacích SMS i dalších plateb

bank

Před nastávající zimou přichází banky s různými změnami. Mezi ně patří zdražení papírových výpisů nebo plateb na pobočce. Zavedení poplatků za potvrzovací SMS nebo jejich zdražení je rovněž v plánu. Důvodem je vysoká míra nebezpečí napadení účtu klienta. Banky by byly nejraději, kdyby klienti využívaly primárně aplikace mobilního bankovnictví, kde by měla být míra bezpečí nejvyšší. Je zároveň nutno dodat, že ne všichni lidé vlastní chytré mobilní telefony.

Bezpečnost především

Nejvíce podvodů za loňský rok bylo evidováno právě přes potvrzovací SMS, jak tvrdí banka Moneta Money Bank, a to z 95 procent. Poplatky se týkají všech uživatelů mladších 65 let. Rozdíl mezi potvrzovací SMS a mobilní aplikací je obrovský. Mobilní aplikace je šifrovaná a obsahuje integrovanou ochranu, přes kterou nelze dálkově pracovat. Útočníci jsou tak odstřihnuti od zdroje a nemohou nijak ohrozit klienta. Zatímco přihlášení do internetového bankovnictví není chráněné. Tam stačí znát uživatelské jméno, heslo a kód přijatý z potvrzovací SMS a mohou operovat s účtem na dálku. Takto odůvodnila zavedení poplatků mluvčí banky Zuzana Filipová.

Zdražují také další banky

Kromě klientů Moneta Money Bank čeká zdražení i na další klienty jiných bank. Například ČSOB rovněž zavedla zpoplatnění potvrzovacích SMS začátkem listopadu. Nově tak stojí 2,50 Kč. Poplatky se netýkají osob mladších 18 let nebo starších 65 let. Týkat se nebudou také zdravotně postižených. UniCredit Bank zvedla ceny potvrzovacích SMS z 1,50 Kč na 4 koruny. Zdražilo se také zaslání informační SMS z 2,90 na 4 koruny. Nastavení SMS klíč zdražila z původních 200 na 400 korun. Cena papírového výpisu se navýšila na 120 korun. Stouply také ceny za odchozí platbu a inkaso včetně SIPO.

Česká Spořitelna

Česká Spořitelna nezůstává pozadu a od konce ledna nadcházejícího roku také zdraží své služby. Ceny potvrzovacích, informačních a přihlašovacích SMS zdraží o korunu na 3,50 Kč. Ceny papírových výpisů zdraží z původních 50 Kč na 70. Platební příkazy na pobočce zdraží ze 100 na 125 korun, stejně jako vklady a výběry na pobočce. Zdražení se nebude týkat klientů starších 70ti let. Společnost také mění způsob potvrzování plateb. Již nebude platit George klíč, vše se bude nově řešit přes mobilní bankovnictví George. Způsob potvrzování zůstane ale stejný, jako tomu bylo v George klíč. Každý klient bude předem informován o přechodu. Klient tak bude muset nově nastavit otisk prstu, Face ID (sken obličeje) nebo šestimístný PIN kód, jako tomu bylo v George klíč.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-banky-zdrazuji-potvrzovaci-sms-40449478https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/poplatky-za-autorizacni-sms-banky-mobilni-aplikace.A231103_160132_ekonomika_alis

Náhledové Foto: Pixabay