Babiš slavil vítězství v přípravě. Hlavní akce v podobě voleb do Sněmovny ale teprve přijde

Babiš

Když se daří v přípravě, mělo by se dařit také v hlavní soutěži a pohárech. Tak nějak by mohla znít věta komentátora sportovního utkání, případně sportovního novináře. Převést by se ale mohla klidně i do oblasti politiky. Volby do Evropského parlamentu totiž dopadly pro hnutí ANO více než dobře. Konkrétně toto politické uskupení volby vyhrálo a získalo celkem 7 mandátů.  

Mobilizace vlastních voličů

Evropské volby se tak nějak proměnily v referendum o vládě. I tímto způsobem dokázalo hnutí Ano najít cestu k voličům. Za úspěchem tkví také vysoká volební účast. K té nabádaly prakticky všechny politické strany. Je potřeba poukázat i na konkrétní věci, a to na fakt, že Babišovo hnutí získalo ve srovnání s minulými eurovolbami o 5 % více a také o získalo mandát navíc. Po prohraných sněmovních volbách a neúspěšné kandidatuře na prezidenta jde pro Andreje Babiše o živou vodu a naději.

Úspěch, nebo neúspěch? Vládní strany neslaví ani netruchlí

Koalice spolu úplně špatně nedopadla, na hnutí ANO jí chyběly skoro 4 procenta, nicméně přišla o 2 mandáty. Nyní má 6 místo 8. Petr Fiala má bezesporu co dělat, aby zmobilizoval síly a dokázal uspět v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Ty budou pro vládní strany nepochybně důležitější.

Odstoupí Marian Jurečka? 

Lidovci mají pouze jeden jediný mandát, což je pro ně nepochybně fackou. Otázkou zůstává, zdali ministr práce a sociálních věcí odstoupí, jak deklaroval. Jinak ale propadly i zdánlivé komety voleb. Pouhé dva mandáty pro hnutí STAN vyzbrojené novou tváří Danuší Nerudovou jsou tristně málo. Piráti také dokonce získali pouhý jeden mandát.

Něco nového a návrat ke komunismu?

Jakousi raketou voleb se stal Filip Turek. Přísahu-Motoristy na třetím místě čekal jen málokdo. No, voliči chtějí nejspíše zkusit něco jiného a hajlování je vlastně jakousi mladickou nerozvážností. To jakousi stálici představuje Kateřina Konečná z hnutí Stačilo! To podle její lídryně nemaskuje komunisty. Ta v to můžeme směle doufat. Mají dva mandáty.

Hnutí ANO umí vítězit, otazníkem budou další volby

Pokud ale lidé věří Andreji Babišovi v eurovolbách, je pravděpodobné, že jeho vítězství nás asi za rok nemine. Vše ale ukážou až samotné volby.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/volby-eurovolby-prehledne-kdo-jsou-staro-novi-cesti-europoslanci-40475599, https://www.idnes.cz/volby/glosa-volby-evropsky-parlament-ano-spolu.A240609_231241_domaci_stad?zdroj=sph_hp

Andrej Babiš: Náhledové foto Andrej Babiš/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.