Až 10 % Čechů nezná svůj poplatek za výběr

Bankomat

Téměř každý v této republice má běžný účet u banky. Nový průzkum společnosti STEM/MARK pro společnost Euronet, která se zabývá poskytováním bankomatů, však ukázal, že až každý desátý Čech nezná výši svého poplatku za výběr z bankomatu. Co dalšího průzkum ukazuje?

Kdo zná detailně své poplatky

Průzkum se zabýval znalostí vlastních poplatků za výběry z bankomatů, tak zněla i stěžejní otázka. Polovina dotázaných respondentů odpověděla, že má úplnou jistotu, tedy zcela přesně ví, kolik jim banka za tuto službu účtuje. A to jak z vlastních, tak cizích bankomatů. Větší míra znalosti při této znalosti úplné byla u mužů. 58 % mužů znalo poplatky přesně, u žen to bylo 42 %. Značná část lidí však vůbec nevěděla, jaké poplatky jim banka za ty které poplatky účtuje.

U cizích bankomatů je problém

Většina tuzemských bank nabízí zdarma výběry z vlastních bankomatů. Proto není pro klienty tak složité „zapamatovat“ si tento údaj a vědět tedy, jak je výběr zpoplatněn. Problém však nastává v situaci, kdy byli respondenti průzkumu tázáni na poplatky za výběr z bankomatů cizích, tedy bankomatů jiných bank. Například z průzkumu vyplývá, že lidé si často pletou poplatek za výběr z cizího bankomatu, který jim účtuje jejich banka jako službu, a poplatek, který si účtuje daný bankomat. Pokud jde však o druhý případ, vždy vás musí bankomat na toto upozornit před výběrem na obrazovce.

Zdroj: Euronet Worldwide

Každý desátý poplatek nezná

Pokud se však zaměříme na bankovní poplatky, pak každý desátý Čech nezná částku, která mu bude za výběr z bankomatu účtována. 28 % lidí pak sice ví, avšak jen orientačně. Řádově se tedy orientují, avšak přesné částky neznají. Průzkum se také ptal na vztah k hotovosti jako takové. Primární začíná být platba kartou. Čtvrtina Čechů však i nadále upřednostňuje platbu hotovostí. U lidí od 30 do 44 let je to již třetina. Pokud se jedná o placení hotovostí alespoň jednou týdně, již tuto platební metodu využívá 89 % lidí.

Zdroje: Tisková zpráva společnosti Euronet Worldwide ze dne 21. září 2022

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.