Aukce největšího zlatého pokladu Evropy v hodnotě půl miliardy

Dukát

Pokud se zabýváte nebo investujete do numismatiky, nyní zbystřete. Již tento pátek, 15. října proběhne dlouho očekávaná aukce největšího zlatého pokladu Evropy – keltského pokladu z Podmokel. Byl objevem před čtvrt tisíciletím a obsahoval 7-10 tisíc mincí. Dnes se na tuto aukci podíváme zblízka. Pojďme na to!

Hlavní lákadla aukce

Hlavním lákadlem budiž dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka. Ten byl ražen v roce 1772 v Praze. Nyní dělá vyvolávací cena této mince 250 tisíc korun. V této aukci, jejíž hodnota je asi 65 milionů korun, proběhne sálově i prostřednictvím internetu. Stejně tak se lze zapojit po telefonu. Aukci pořádá aukční dům Macho & Chlapovič.

Největší a nejslavnější poklad

Předměty, které se nyní budou v aukci dražit pocházejí z jednoho z nejslavnějších a zároveň z největšího pokladu zlatých keltských mincí. Byl nalezen u obce Podmokly. První mince byly objevené v roce 1771. Nálezcem byl nádeník Janota. Ten měl vzít nalezená zlatá kolečka domů dětem na hraní. Myslel si, že jde o mosazné knoflíky. Poté však podomní židovský obchodník poznal, že jde o zlato a zpráva se rozšířila po panství. Vesničani začali také objevovat místo původního nálezu. Stejně tak se o nálezu dozvěděl i Karel Egon z Fürstberku. Ten chtěl zlatý poklad pro sebe a najal si dráby, kteří nalezené mince doslova vytloukli z místních. Tehdy ještě nebylo jasné, že šlo o keltské mince. Důležité pro panstvo bylo, že šlo o zlato.

Co se bude v aukci dále nabízet

V aukci se bude tedy nabízet dukát Karla Egona z Fürstberku, a to pod položkou s číslem 269. Ten je velice vzácný a je ražen z roztaveného zlata tohoto keltského pokladu. Jeho cena by mohla být až okolo 600 tisíc korun. Budou zde však i další mince, které s pokladem souvisí. Například dukát Josefa II., císaře, který byl synem Marie Terezie. Tento dukát pochází u pražské mincovny a byl ražen v roce 1771. Tento dukát byl pravděpodobně také ražen z podmokelského zlata.

Zdroj: Tisková zpráva aukčního domu Macho & Chlapovič
Náhledové foto – Macho & Chlapovič

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.