Astronomické výdělky představenstva ČEZU v loňském roce: 135 milionů si určitě všichni zaslouží

Peníze energie

Energie neustále zdražují a lidé si stěžují. Tedy většina z nás. Některým to může být úplně jedno. Typickým příkladem jsou členové představenstva energetické společnosti ČEZ. Sedm lidí mělo stejný plat jako v roce 2022. Vydělali si neuvěřitelných astronomických 135 milionů korun. Na nejvyšší částku logicky dosáhl šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš. Jeho roční plat 35 milionů korun obyčejnému člověku minimálně otevře pusu. To se to vydělává, když ČEZ měl jen loni čistý zisk 29,6 miliardy Kč. Pak se nemají ony sociální nůžky otevírat.

Solidní výdělky, o tom žádná

Jak již bylo konstatováno, nejvíce dostal pan ředitel. Daniel Beneš měl roční příjem ve výši necelých 35 milionu korun. Třeba takový místopředseda představenstva Pavel Cyrani si přišel jen na 21,25 miliardy Kč a ředitel divize finance Martin Novák bral 20,48 milionu korun. Pokračovat bychom mohli ředitelem divize nová energetika Tomášem Pleskačem s platem 14,6 milionu Kč. O 100 000 korun více bral ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek ředitelka sekce správa Michaela Chaloupková.

Vyplácení plného zisku z dividend

V loňském roce se toto prosadilo. Letos je svolána valná hromada podniku na pondělí 24. června. Konat se bude v Praze. Právě na dividendách se má rozdělit 80 % ze zisku z loňského roku, a to konkrétně z 34,8 miliardy korun. To není málo, porcovat se bude opravdu solidní medvěd.

Astronomické výdělky na nás občanech

Škoda, že se tyto neuvěřitelné zisky nemohou ovlivnit i snížení cen elektrické energie u nás. V zahraničí měli energii v loňském roce ještě dražší. Třeba v Nizozemsku stála kWh 0, 4750 eur, v Belgii 0, 4350. U nás to bylo 0, 3212. Byli jsme tedy nad evropským průměrem, který činil 0, 2890. Tak jako tak člověku není příliš dobře z toho, že sotva vychází a platí neuvěřitelné sumy za energie, když si představenstvo ČEZU rozděluje miliony. Asi si to ale za svou práci zaslouží.

Zdroje info: Autor, sociálnín síť X, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cez-daniel-benes-prijmy-predstavenstvo.A240523_071922_ekonomika_vlc, https://tvorimevropu.cz/2023/11/01/ceny-elektriny-byly-letos-nejvyssi-v-historii-jiz-se-ale-stabilizuji-rika-pruzkum-eurostatu/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.