Americké prezidentské volby byly rekordní událostí i pro sázkové kanceláře

Donald Trump

Volba amerického prezidenta byla co do sledovanosti jednou z TOP událostí tohoto roku. Velký zájem o průběh či výsledky amerických voleb zaznamenaly i sázkové kanceláře, které tuto sázkovou událost zařadily do své nabídky.

Americký volební systém – jak mu porozumět

Jednou z věcí, které se v souvislosti s volbou prezidenta řešily, byl systém voleb v USA. Americký prezident je volen takzvanou nepřímou volbou, což v praxi znamená, že občané každého státu USA volí tzv. volitele a až oni následně volí budoucího prezidenta Ameriky. Volitelů je celkem 538 a dohromady tvoří tzv. Sbor volitelů, ve kterém je zastoupen (v podobě alespoň 3 volitelů) každý americký stát. První volební boje se tak odehrávají už na úrovni jednotlivých států, přičemž platí, že vítěz bere vše. To znamená, že pokud kandidát získá v daném státu většinu volitelů, automaticky se do jeho skóre započítají i hlasy protistrany. Do prezidentského křesla usedne ten kandidát, který získá hlasy nadpoloviční většiny volitelů (alespoň 270 hlasů).

Volby v USA 2020 – analýzy a kurzy

Bývá zvykem, že už dlouhé týdny a měsíce před dnem D je mediální prostor zaplavený predikcemi a různými odhady, jak volby nakonec dopadnou. V případě voleb v roce 2020 tomu nebylo jinak. Do veřejné diskuse se zapojil i známý analytik Nate Silver, který se v roce 2012 blýskl 100% přesnou prognózou volebních výsledků – nejenže uhádl vítěze voleb, ale i výsledky ve všech 50 státech USA! Zhruba dva týdny před volbami Silverův web FiveThirtyEight zveřejnil předpoklad, že americké prezidentské volby s téměř 90% pravděpodobností vyhraje Joe Biden. A co sázkové kanceláře? Ty byly v ten stejný moment mnohem zdrženlivější a Bidenovi přisuzovaly zhruba 60% šanci na úspěch. Svoji úlohu nepochybně sehrál i sázkový trend, podle kterého bookmakeři upravovali své kurzy a který byl dlouhodobě nakloněný Donaldu Trumpovi.

Jak nakonec dopadly americké prezidentské volby?

Výsledky voleb v jednotlivých státech USA nakonec přisoudily prvenství Joe Bidenovi, který by se tím pádem měl stát 46. prezidentem USA. Volby v USA 2020 zároveň potvrdily kurz nastavený volbami v roce 1988 – už více než 30 let se totiž v úřadě amerického prezidenta pravidelně střídají republikáni a demokraté. Sázkaři v Česku však předpokládali opak a na svých tiketech favorizovali republikána Trumpa. Hodnota vsazených peněz hravě překročila statisíce eur, přičemž na Trumpovo vítězství šly zhruba 2/3 vkladů. Tento poměr se začal vyrovnávat při LIVE sázkách, hráči ale i tak více věřili zanedlouho už bývalému prezidentovi USA. Po sečtení hlasů se však potvrdilo, že inaugurační přísahu bude 20. ledna 2021 skládat 78letý Joe Biden.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.