Americká ekonomika v květnu překvapila robustním nárůstem pracovních míst

02_usa

Navzdory spekulacím o zpomalování ekonomického růstu přinesla květnová data z amerického trhu práce pozitivní zprávu. Počet nově vytvořených pracovních míst výrazně překonal očekávání analytiků, míra nezaměstnanosti však mírně vzrostla. Tato čísla budou mít zásadní vliv na další rozhodování Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb.

Květnová data o zaměstnanosti v USA přinesla překvapivé výsledky. Podle zprávy Úřadu pro statistiku práce vzrostl počet pracovních míst v nezemědělském sektoru o 272 000. Toto číslo značně překvapilo nemálo ekonomů. Analytici přitom očekávali nárůst pouze okolo 180 000 nových míst. Tato čísla kontrastují s nedávnými signály naznačujícími zpomalení ekonomické aktivity.

Mírné zhoršení v květnu zaznamenala míra nezaměstnanosti

Na druhou stranu mírně vzrostla míra nezaměstnanosti, která se přehoupla z 3,9 % na 4 %. Silný přírůstek pracovních míst a zvýšení míry nezaměstnanosti naznačují, že více lidí se vrátilo na trh práce, ale nezískali okamžitě zaměstnání.

Náročné rozhodování pro Federální rezervní systém

Poslední data z trhu práce komplikují úlohu Federálního rezervního systému (Fed) v jejím úsilí zkrotit inflaci. „Fed se pohybuje na tenkém laně,“ upozorňuje Robert Sockin, hlavní globální ekonom společnosti Citi. Dále dodává, že čím déle bude centrální banka držet sazby na vysoké úrovni, tím větší riziko se objeví v podobě trhlin v ekonomice. Zároveň ale pokračující růst mezd o 4,1 % meziročně signalizuje přetrvávající inflaci.

„Abychom mohli vidět postupné klesání inflace, potřebovali bychom nižší dynamiku růstu mezd,“ říká Lauren Goodwinová z investiční společnosti New York Life Investments. Navzdory robustnímu trhu práce se objevují známky, že inflace drtí rozpočty domácností se středními a nižšími příjmy. Jejich dluhy rapidně narůstají.

Zdravotnictví a veřejný sektor táhnou zaměstnanost

Mezi sektory s největším nárůstem pracovních míst patřilo v květnu zdravotnictví (68 000 nových míst), státní správa (43 000) a pohostinství a rekreace (42 000). Celkově ale analýzy naznačují, že přehřátý trh práce se začíná normalizovat na předpandemické úrovně. Poměr volných míst ku počtu nezaměstnaných se vrátil na hodnotu 1,2.

Květnová data změnila výhled účastníků trhu na další pohyby úrokových sazeb. Zatímco před zveřejněním zprávy investoři očekávali se 69% pravděpodobností snížení sazeb v září, po vydání čísel tato šance klesla na 53 %. „Předpokládali jsme dvě snížení sazeb letos, ale silný růst zaměstnanosti zvyšuje šanci pozdějšího uvolnění měnové politiky,“ poznamenává hlavní ekonomka Nationwide Kathy Bostjancicová.

Zdroje info: Reddit, https://www.reuters.com/markets/us/us-job-growth-expected-remain-moderate-pace-may-2024-06-07/, https://finance.yahoo.com/news/us-economy-adds-more-jobs-than-expected-in-may-as-unemployment-rate-ticks-higher-164923920.html

Náhledové foto: Pixabay