Američané touží po evropskému pasu stále častěji

pas

Pro někoho překvapivě stále více přibývá Američanů, kteří se snaží získat evropské občanství. Více a více žádostí o vydání pasu registrují především ambasády Německa, Irska a Itálie. Proč právě tyto země? A co k tomuto rozhodnutí Američany vlastně vede?

Jak využít své kořeny

Počet žádostí o vydání irského pasu se ze strany Amerických občanů zvýšil v prvních šesti měsících letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku minulého asi dvojnásobně. Žádost podaly více než tři tisícovky lidí. V případě Itálie jsou počty ještě vyšší a pozadu nezůstává ani Německo.

Fakt, že jsou mezi Američany nejžádanější právě pasy těchto tří evropských zemí, není náhodný. Jedná se o země, ze kterých do USA v dobách minulých přicházelo nejvíce lidí. Právě jejich potomci mají nárok na občanství zemí odkud pocházeli jejich předci.

EU

Foto: Pixabay

Co Američané v Evropě hledají?

Důvodů proč řada Američanů touží po druhém pasu, je hned několik. Část lidí chce být flexibilní v případě, že by znovu udeřil covid a opět by vešla v platnost omezení pro cestování. Další skupina lidí chce využívat stále se rozšiřujících možností práce na dálku a část roku trávit v Evropě.

Asi největší skupina Američanů ale vidí v evropském pasu možnost, jak uniknout některým velmi kontroverzním změnám v amerických zákonech a celkové atmosféře v zemi. Jedná se především o reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu, který ztížil dostupnost potratů.

Stejně tak Američané občas utíkají před atmosférou, která v některých amerických státech nepřeje například sexuálním menšinám. Tito lidé se pak v Evropě cítí bezpečněji. To, že právě politická situace bývá častým důvodem pro žádost o evropský pas je patrné z toho, že výrazné vlny nových žádostí vždy následují významná americká politická nebo soudní rozhodnutí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/usa-pas-obcanstvi-evropska-unie-americane-ekonomika-krize-puvod.A221020_135748_eko-zahranicni_jadv

https://www.fa-mag.com/news/americans-are-using-their-ancestry-to-gain-citizenship-in-europe-70212.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.