Amazon obhájil pozici nejcennější značky světa

01_eshop

Globální pandemie drtí nejeden průmyslový obor. Mezi firmami, které okupují vrchol žebříčku nejvíce ceněných brandů, ale příliš škody nepůsobí. Podle nejnovější verze pravidelně zveřejňovaného žebříčku BrandZ firmy na vrcholu spíše rostly. Není náhodou, že se jedná prakticky kompletně o firmy technologické. Tou vůbec nejcennější je potom Amazon Jeffa Bezose.

Amazon světu vládne

Oproti loňskému roku se hodnota značky Amazon zvýšila o plných 32 % na těžko uvěřitelných 416 miliard amerických dolarů (více než 10 bilionů korun, jinak řečeno asi desetinásobek ročního rozpočtu ČR). Druhou příčku uhájil Apple (i ten rostl, konkrétně o 14 % na 352,2 miliardy dolarů), ze třetí příčky potom sesadil Microsoft loňského bronzového medailistu Google, kterému letos patří čtvrtá příčka.

Rostla i celková hodnota všech značek v žebříčku, což je zjevný rozdíl od situace během finanční krize v letech 2008 a 2009. Do žebříčku pronikly i některé firmy, které se v něm v posledních letech neobjevovaly, konkrétně jde o Pepsi (konkurenční Coca-Cola je třináctá) a Lancóme.

02_eshop

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Evropa ztrácí, drtivý nástup Asie nepřichází

Velmi zajímavá je analýza žebříčku z pohledu geografie. Nejvíce firem v TOP 50 pochází samozřejmě ze Spojených států, konkrétně 34. Oproti loňskému roku za USA opět zvýšily svůj podíl, neboť v roce 2019 šlo o 26 firem.

Asijských a evropských firem je o poznání méně. U Asie to do jisté míry překvapuje, byť její nejcennější značka – Alibaba – je na šestém místě s hodnotou 152,2 miliardy dolarů. U evropských firem jde bohužel o očekávaný výsledek, který je o to více alarmující, že většina evropských brandů v žebříčku jsou historicky etablované módní značky a zcela chybí brandy technologické.

Výše uvedené jasně naznačuje směr, do kterého by měla Evropa investovat a maximálně využít jedinečných možností vzájemné spolupráce jejích států. I žebříček BrandZ jasně naznačuje, že pouze investice do nových technologií udrží Evropu v globální „první lize“.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.