Alza rozčílila firmy – začala jim účtovat poplatky za platbu kartou

E-commerce

S obratem 30 miliard korun je Alza největším českým e-shopem a lídrem na trhu. Kromě běžných zákazníků dodává produkty všeho druhu i firmám. Ty ale v červenci čekalo nemilé překvapení, Alza se totiž rozhodla, že na své firemní zákazníky přenese náklady na poplatky za platbu kartou. Pro mnohé z nich to byl krok, který je donutil odejít ke konkurenci.

Změna politiky jako překvapení

Svůj ceník změnila Alza od července a firmy se o tom většinou dozvěděly až z výpisu plateb. Podle vyjádření finančního ředitele Alzy se společnost k tomuto kroku odhodlala proto, že sama považuje poplatky, které musí z každé platby odvádět jak kartovým asociacím (tj. nejčastěji společnostem VISA a MasterCard), tak vydavatelům (tj. bankám) za příliš vysoké a chce na ně tímto upozornit. V součtu může jít až o více než dvě procenta celkové částky.

Ať už vám přijde vysvětlení Alzy logické, anebo poněkud kostrbaté (je přehození povinnosti platit poplatky na zákazníka opravdu tím nejlepším způsobem jak na ně upozornit?), nabízí zajímavý vhled do fungování karetních operací. Ze zmíněných dvou procent jde většina bance, menší část potom kartovým asociacím.

Je na místě také upřesnit, že uvedené se týká firemních karet, nikoliv těch běžných.

Online

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Stane se něco?

Odpověď na otázku uvedenou v názvu odstavce je pravděpodobně nikoliv. Nelze očekávat, že by snad krok Alzy vyprovokoval ke stejné reakci i další e-shopy a stejně tak nelze čekat, že firem, které přestanou u Alzy nakupovat bude příliš mnoho. V oblasti nakupování přes internet má u nás Alza zkrátka jen těžko otřesitelnou pozici.

Mnoho menších e-shopů navíc dělá to samé a poplatky za platbu kartou si účtuje též. Uvidíme tedy, jak se bude situace vyvíjet dále, zdá se nicméně, že alespoň na nějakou dobu si budou muset podnikatelé na tuto novinku zvyknout.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.