Aktuální ceny trajektů a mýta – nižší než obvykle

Zpravidla platí v Chorvatsku dvě skupiny cen, pokud jde o ceny mýta či trajektů. Existují ceny mimosezónní a sezónní. Toto léto však mnohé turisty Chorvaté příjemně překvapili a překvapí. Ceny za tyto služby totiž zůstaly na mimosezónní úrovni. Příčinou je zejména snaha přilákat turisty po koronavirové pandemii.

Zájem o dovolenou v Chorvatsku roste

Ač se napsalo mnohé o tom, že Češi letos zůstanou přes prázdniny doma, alespoň ve vztahu k Chorvatsku to neplatí. Zájem o dovolenou v této středomořské destinaci totiž roste. To potvrzují i statistiky. Většina Čechů se vydává do Chorvatska tak, že jede vlastním automobilem. Právě pro takové turisty bude tato sezóna o něco příjemnější. Ceny trajektů a mýta, které zaplatíte za užití tamních dálnic, zůstanou na mimosezónní úrovni. Rozhodla o tom chorvatská vláda.

Obyčejně se ceny značně liší

A že jde o opravdu velkou „slevu“ můžeme konstatovat zejména se zřetelem k tomu, že v létě bývají v Chorvatsku ceny za dálnice dražší oproti cenám jindy až o 10 %. Trajekty pak obvykle v létě zdražují i o 20 %. Pro představu. Loni se za úsek dálnice pro osobní automobil mezi Zagrebem a Splitem platilo 200 kun, tedy nějakých 700 korun. Letos však zůstanou ceny za takový úsek na hodnotě 181 kun, tedy 640 korun.

Chorvaté čekají turistický propad

Toto opatření je z hlediska chorvatské vlády logické. Kvůli situaci ve světě, která je způsobená šířením nového typu koronaviru a následnými opatřeními světových vláda, očekávají Chorvaté sezónu, která se svými tržbami ani zdaleka nepřiblíží té obvyklé. Letos by obchodníci a další subjekty podnikající v cestovním ruchu měli dosáhnout na zisky, které budou maximálně 35 % oproti předchozímu létu. Čechů je však v této zemi minimum. Mělo by se to však změnit, až se přehoupneme do července. Po 30. červnu by pak mnoho Čechů mohlo opět do Chorvatska, jako naší nejoblíbenější destinace.

 

Zdroj úvodní fotografie v náhledu článku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.