holding-hands-918990_1280

Zvýšení rodičovského příspěvku se letos možná nedočkáme

Vláda Andreje Babiše připravila novelu zákona o zvýšení rodičovského příspěvku. S velkou slávou ji poslala do Senátu ke schválení a očekávalo se, že žádné výraznější problémy nenastanou. Jenže tento pokojný scénář se zřejmě nepotvrdí. Senát podle prvotních odhadů pošle 4. prosince novelu o zvýšení rodičovského příspěvku zpět do poslanecké sněmovny, což může být výraznou komplikací, jelikož platit by měla už od prvního ledna 2020. Dočkáme se schválení zákona ještě letos, nebo je to už prakticky nereálné?

Opoziční senátoři současnou podobu zákona kritizují

Česká televize se vypravila do Senátu, aby se dotázala, jaký mají tamní představitelé názor na novelu týkající se růstu rodičovského příspěvku. Tam se jí dostalo odpovědi, že většina přítomných opozičních senátorů s její současnou podobou nesouhlasí a nejspíš ji tak začátkem prosince pošlou zpět do poslanecké sněmovny. Proč? Vždyť přece i oni hlasovali pro to, aby se rodičovský příspěvek zvedl. Nicméně se nedokáží ztotožnit hned s několika body. Nelíbí se jim například to, že na příspěvek nedosáhnou ti rodiče, kteří si příspěvek již vyčerpali, ale mají dítě do čtyř let.

Povětšinou se prý jedná o pracovité lidi, kterých je v České republice přibližně 70 tisíc, a jejichž přínos daňovému a sociálnímu systému je opravdu značný. Proto by prý oproti ostatním „šťastlivcům“ neměli být znevýhodněni. Trestat někoho, že jde pracovat na úkor starání se o dítě, je podle opozičních senátorů (STAN, ODS, KDU – ČSL) krajně nelogické.

Důvody, proč se vláda rozhodla rozhodla zvýšit rodičovský příspěvek jen některým lidem, jsou naprosto zřejmě. Tato podoba novely vyjde státní kasu na 8,6 miliardy korun, kdežto komplexní změna by stála 11,2 miliardy korun. Státní rozpočet pro rok 2020 bude schodkový a proto si koalice Hnutí ANO a ČSSD s podporou Komunistů nemůže dovolit další výdaje.

Další požadavky senátorů a názor Miloše Zemana

Senátoři dále bojují za to, aby rodiče pobírající rodičovský příspěvek měli možnost pracovat u stejného zaměstnavatele a také na stejné pracovní pozici jako předtím. Nynější podoba zákona to však neumožňuje. Dle jejich názoru rodiče nechtějí přijít o kontakt se svým stálým zaměstnáním, což by je mohlo v budoucnu kariérně zničit. Zabránit by se tak mělo i zbytečnému papírování, protože mnoho rodičů řešilo problém podepsáním nové smlouvy a vykonáváním stejné práce jako dřív.

Představitelé vlády uklidňují veřejnost, že vše se stihne do konce tohoto roku vyřešit. Přehlasovat veto Senátu mají v plánu bezprostředně před vánočními svátky. Prezident Miloš Zeman navíc již dříve avizoval, že novelu zákona podporuje a podepíše ji hned, co projde Senátem nebo až poslanecká sněmovna přehlasuje veto. Termín 1. ledna 2020 tak nejspíš stále platí.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

6 komentářů

 1. Kat Odpovědět

  Nechapu proč je problém ted schválit tak jak je to dojednáno a všechni doplnujici upravy udělat pronto hned začátkem přístího roku. Zákony přece nejsou na věky, neustále se novelizuje a tedy není problém všechny výhrady – úprava čerpání pro již vyčerpané příspěvky, povolení stejné práce u stávajícího zaměstnavatele a dokonce i souběžné čerpání pro více po sobě jdoucích dětech nejen na to nejmladší případně další věci – za mně napr možnost jednorázové výplaty celé částky nebo navázání celkové výše RP na plat před nástupem na materskou, aby se vyloučili určité skupiny co mají z dětí jen živnost – to vše lze dotáhnout dokonce během pár týdnů příští rok. Ano, nebude to levné, ale stát vybírá dost a projí se to na x v podstate zbytečných věcech. Naopak podpora rodin s dětmi by měla být prioritou už jen proto, že to jsou budoucí daňoví poplatníci.

 2. Pavlína Karchňáková Odpovědět

  Trestat někoho, že jde pracovat na úkor starání se o dítě, je podle opozičních senátorů (STAN, ODS, KDU – ČSL) krajně nelogické.

  Dobrý večer, Páni politici jsem ráda, že všichni zohledňujete pracující ženy/muže, kteří šli do práce na úkor toho, že si pokrátili dobu na rodičovské dovolené nicméně byste měli zohledňovat i to jak „špatné“ je dneska pracovat a nedostat porodné. Ale o tom se vůbec nemluví jelikož rozumného argumentu bysme se nedočkali. Takže poučení? Nepracujme množme se a veselme se 🙂

 3. Iveta Odpovědět

  Jo když si mají páni politici zvysit plat, tak to je fofr, ale přidat nějakou tu korunu na deti, bez kterých by byla tahle republika za pár let víte kde. …..to je času dost. No jo nic proti důchodcům, ale tem se musí přidávat každý rok. ……Kdo by potom utracel v obchodech, že

 4. Karel Odpovědět

  Za Rakouska Uherska bylo 7000,-tis úředníků a ani neexistoval Senát , odváděly se desátky , dneska do všech institucí co jsou to nelze popsat , tak jak mohou mladí plánovat budoucnost , když se zakladní platy učitelů, doktorů , zdravotního personálu, řidičů v dopravě atd.- rovnají hranici bídy .Vězení jsou přeplněná , jídlo je plné herbicidů a pesticidů a voda je nepitná (plná chloru, plastů, fluoru a toho dalšího)

 5. Libor Odpovědět

  Přesně taaak,vždyt ten kdo jde pracovat platí daně…a né malé,tak proč by měl být zase oškubanej???

 6. Petra Odpovědět

  Hezký den, jen ať se rodičák zvýší a zůstane možnost pracovat u původního zaměstnavatele, ale hlavně ať mají méně přispůsobivý občané stejné podmínky (nadělají si dětí a dělat nebudou – teda jsou i výjimky) nebo ještě lepší podmínky jako ve Švýcarsku – až budou mít odpracováno 5 let tak pak mají nárok na podporu a ne, že se jim vše vypočítá z celostátního průměru a na všechno dostanou a poctivý člověk musí dokládat ještě spoustu papírů. Toť můj názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *