Paragraf na dítě

Zvýšení rodičovského příspěvku. Co se mění

Poslanci schválili navýšení rodičovského příspěvku. My se dnes podíváme, co to bude znamenat pro vás, kdož máte malé děti. Komu se tento příspěvek navyšuje? A jak změny žádat? Na to všechno se dnes společně zaměříme.

Zvýšení na 300 000 Kč

Do této doby byla výše rodičovského příspěvku 220 tisíc korun. To se však od prvního dne roku 2020 změní. Nově bude dělat tato dávka rovných 300 tisíc korun. Navíc dle nově schváleného zákona bude pro vícerčata platit příspěvek 450 tisíc korun namísto dosavadních 330 tisíce korun. Příspěvek se navýšil poprvé za 12 let a nový státní rozpočet na něj vyhradil asi 32 mld korun.  No a koho se bude zvýšení týkat. Lidí, kteří rodičovský příspěvek pobírají je asi 280 tisíc. Asi u 80 % se dávka navýší. Nejčastěji se pobírá tento příspěvek 3 roky. Taková rodina by si přišla na měsíc asi na 9700 Kč místo stávajících 7000 Kč.

Kdy se vás zvýšení týká?

Na zvýšení dosáhne téměř každý, nejde však o nic automatického, respektive existují podmínky, které musí být splněny. Jasné je, že se vás 300 tisíc korun na rodičovském příspěvku týkají, pokud se vám narodí váš potomek po 1. lednu 2020. Radovat se ze zvýšení peněz se mohou i rodiny, které již pobírají tyto částky, a to, pokud je budou čerpat i na začátku roku 2020. Bohužel se vás však netýká zvýšení rodičovského příspěvku, pokud máte dítě po 1. lednu 2020 sice pořád mladší 4 let, avšak již jste příspěvek od státu vyčerpaly. Na dočerpání zvýšené části příspěvku již nárok nemáte.

Automatická změna?

Automaticky začnete čerpat množství 300 tis korun, pokud se vám narodí dítě po 1. lednu 2020. Vy nic řešit nemusíte. Jinak je tomu však, pokud vás toto zvýšení zastihlo v době, kdy jste již začali rodičovský příspěvek čerpat. V takovém případě musíte změnit výši čerpané částky. Tak učiníte na úřadě. A ani v takovém případě nemusíte vyčerpat celých 300 tisíc. Pro rodiny, které začali s čerpáním do konce tohoto roku totiž platí, že se jich stále týkají základní podmínky čerpání. Tedy, že dítěti musí být méně než 4 roky, a zároveň nesmí měsíční částka přesahovat 70 % předchozího příjmu z něhož se počítala mateřská.

 

 

 

1 komentář

  1. Jana Odpovědět

    Všude se vynechává varianta, kdy zatím pobírají mateřskou a o rodičák žádají až začátkem roku 2020, ti přeci také patří do skupiny, které budou 300 tis. čerpat automaticky i když se jim dítě narodilo před 1. 1. 2020….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *