Zrušení kojeneckých ústavů v ČR? Jak budou fungovat a pro koho bude platit výjimka

děti

Možná jste zaznamenali informaci o tom, že kojenecké ústavy v ČR skončí. Kdy se tak stane? Co bude dále s dětmi, které se nachází v kojeneckém ústavu? Chystají se jisté změny, které nastínil ministr Marian Jurečka.

Dojde ke zrušení kojeneckých ústavů v České republice. Podle schválené novely mají skončit k 31. prosinci 2024. Novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí vláda schválila na začátku letošního října. Vyvstává dotaz, co bude dál?

Výjimky a možná přeměna v rámci fungování

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že počet dětí v dětských domovech pro děti do 3 let věku setrvale klesá. Zatímco v posledních letech ubývá malých dětí v kojeneckých ústavech, tak naopak přibývá počet dětí předškolního a školního věku. Podle ministerstva díky tomu údajně zařízení přestala plnit svůj původní účel.

V plánu je, že se o děti do 3 let věku postarají pěstouni. Ministr potvrdil, že v případě pobytových služeb pro malé děti chce umožnit výjimky pro krizové situace či sourozenecké skupiny, jakožto zvýšit věkovou hranici pro tuto službu, a to na 4 roky věku dítěte. Kojenecké ústavy, které fungují dnes jako zdravotnická zařízení, ukončí provoz k 31. prosinci 2024. Budou se však moc přeměnit a dál poskytovat zdravotní péči. Podle návrhu by mělo dojít k úpravě pravidel pro klokánky a jiná dětská zařízení. Děti do 3 let věku by v nich nejspíše mohly pobývat jen měsíc.

Řešení v rámci umístění do náhradní rodiny

Řešením má být umístění dětí do náhradních rodin. Ministr Marian Jurečka v tomto počinu vidí efektivní řešení, které bude úspěšné. V tomto směru má s rychlejším umístěním dětí do náhradních rodin pomoc podpora pěstounů a rodin, kteří se dostanou do problémů při péči o děti. Jakožto navýšení státního příspěvku na výkon pěstounské péče ze současných 59 tisíc korun na 66 tisíc korun za kalendářní rok. To se týká dohody o výkonu pěstounské péče s osobou pečující. U dohody o výkonu pěstounské péče s osobou v evidenci vzroste tento příspěvek na 72 tisíc korun na rok.

Praha spustila kampaň

Praha spustila kampaň s názvem „Láska se nedělí. Láska se násobí.“ Má tak zvýšit povědomí široké veřejnosti o náhradní rodinné péči a navýšit počet pěstounů. Je jasné, že díky novele zákona bude rostoucí potřeba nových pěstounů, kterých už nyní je nedostatek.

Zdroj: https://www.zdravezpravy.cz/2023/10/05/kojenecke-ustavy-z-ceska-uplne-zmizi-uz-pristi-rok/

https://nasregion.cz/praha-hleda-pestouny-pro-deti-z-rusenych-kojeneckych-ustavu-pripravila-kampan-351122/

Náhledové foto: Pixabay