Zranění na sjezdovce? Jak se zachovat, abyste nepřišli o pojistku

zranění

Stále více vášnivých lyžařů vyjíždí na hory v období jarních prázdnin, kdy je na svahu nejvíce lyžařů. Často proto dochází i ke srážkám a není možné zajistit úplné bezpečí každého lyžaře. Rizika kolizí na svahu s rostoucím počtem sportovců se tak v této době spíše zvyšuje, i když existuje samozřejmě neustále. Co dělat, pokud již ke zranění dojde?

Pořiďte si důkazy

Dojde-li k většímu úrazu přímo na svahu, je zapotřebí zajistit lékařskou péči. Potom jde ale také o postup, který vás nepřipraví o peníze z pojistky. Identitu pachatele, který nehodu zavinil, je nejlepší ihned zdokumentovat pro případ dalšího jednání. A budou-li důkazy z místa činu chybět, náhradu škody nebudete moci často požadovat.

lyže

Foto: Pixabay

Krátký videozáznam, pořízení fotografií či zmapování terénu mohou pomoci ke shromáždění dostatečných důkazů o tom, že k nehodě na svahu skutečně došlo a kdo byl jejím viníkem. Postupujte proto stejně jako u dopravní nehody. Zajistěte si kontakt na svědky, kteří nehodu viděli, ať je můžete později v případě potřeby kontaktovat. Jestliže se o důkazy nemůže postarat přímo ani zraněný lyžař, otálet se sběrem pádných důkazů by neměli především ani příbuzní, známí nebo třeba kamarádi.

Zraněný může požadovat náhradu újmy, která mu byla způsobena, ta je nejčastěji spojena s úhradou za bolestné, nechybí zde i zahrnuté náklady spojené s léčbou apod. Vyloučené nejsou ani náklady na poničené vybavení jako jsou například lyže, hůlky, nebo snowboard.

Proč jsou důkazy potřeba?

Pokud má viník sjednané pojištění odpovědnosti, je na místě připomenout, že musí také přiznat svoji vinu, jinak náhradu pojišťovna jen tak neproplatí. Doložení zdravotní dokumentace raněného nesmí před žádáním úhrady za bolestné nikdy chybět. V případě, že pojištění odpovědnosti chybí, musí viník uhradit vše ze svých vlastních zdrojů.

Pokud viník nebude chtít spolupracovat, může raněný s pomocí právníka podat žalobu. Soudní proces je ale časově náročný, často není ani levný. Posuzuje se každý aspekt nehody, včetně např. vybavení a chování postiženého. Je proto mít opravdu vše řádně zdokumentováno.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-zraneni-na-sjezdovce-s-nahradou-skody-pomohou-fotografie-i-svedci-40457780

https://www.novinky.cz/clanek/finance-kazde-treti-zraneni-na-lyzich-je-vazne-nepodcenujte-pojisteni-339151

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.