Změní se otevírací doba pošt. Budou moci být zavřené v pracovní dny

pošta

Poboček Českých pošt v loňském roce zmizelo na 300. Služeb, které nabízí, ale brzy ještě více ubyde, resp. mohla by se zhoršit jejich dostupnost. Nová pravidla totiž umožní pobočkám určovat si otevírací dobu.

Velká reforma České pošty

V polovině loňského roku došlo ke zrušení 300 poboček Pošty v rámci snahy o dosažení finančních úspor. Se zrušenými pobočkami však plánuje Pošta nadále obchodovat a připsat si tak k dobru hotovost za prodej nemovitostí. Zisky za tyto prodeje se odhadují až na 1,5 miliardy korun.

Změny se ale dotknou i zbývajících poboček. Měnit se bude moci i jejich otevírací doba. Dosud stanovila legislativa České poště povinnost mít otevřeno každý pracovní den a v souhrnu alespoň 15 hodin týdně. Nutno podotknout, že prakticky všechny pobočky tato pravidla bez problémů plnily, resp. měly otevřeno výrazně déle.

pošta

Foto: Pixabay

Po změnách však bude určení otevírací doby na jednotlivých pobočkách. Je tudíž možné, že i v pracovní dny budou mít některé pošty zavřeno a jejich služby nebudou dostupné tak, jak jsme byli doposud zvyklí.

Kvality služeb na poštách se to však nedotkne, alespoň podlé zástupců vedení společnosti. Jde spíše o to, aby se pobočky mohly přizpůsobit místním podmínkám a nemusely být otevřené i v případě, že to nemá reálný význam. Hlavní motivací jsou nicméně samozřejmě úspory a toto je jeden z kroků, jak jich dosáhnout.

Zájem o poštovní služby upadá

Nejvíce zrušených pošt bylo loni v Moravskoslezském kraji, kde jich nyní bude o 42 méně. Zrušení pošt se však nevyhnulo ani velkým městům jako je například Praha, kde ubylo celkem 35 pošt. Celkem ve 115 městech došlo či dojde ke změnám v provozu pošt. O práci také přijde několik tisíc pošťáků a pošťaček. Pracovních míst ubyde v celkovém součtu 2269.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceska-posta-ministerstvo-pripominkove-rizeni.A240215_104904_ekonomika_vebe

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-posty-nemuseji-otevirat-kazdy-den-planuje-ministerstvo-40460567

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.