Peníze

Životní minimum se zatím zvyšovat nebude

I přes vyjádření členů vlády, zejména ministryně práce a sociálních věcí, se životní minimum zatím zvyšovat nebude. To bude mít návaznost na další sociální dávky. Navíc u některých sociálních dávek se zpřísní jejich čerpání. Pojďme se společně na novinky podívat.

Ani osmý rok minimum nestoupne

Životní minimum se nezvyšovalo již osm let. Ani k prvnímu lednu 2020 se na tom nic měnit nebude. Naposledy se životní minimum zvyšovalo v roce 2012. Právě Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, hovořila o možném zvýšení, které by minimálně pokrylo inflaci, kterou jsme od roku 2012 zaznamenali. Zatím však nepřišla s konkrétní navrhovanou úpravou. I když je zvýšení životního minima její prioritou, nestihla jej předložit i kvůli tomu, že zatím nemá hotovou revizi sociálních dávek. Šlo o podmínku, kterou požadovalo hnutí ANO. Jinak nebudou o zvýšení minima vůbec jednat. Česká televize před časem přišla s informací, že takovou revizi přinese Maláčová na stůl do začátkem prosince. Jsme téměř na konci roku a nic takového se zatím nestalo.

Zvýšení požadují i odbory

I Českomoravská konfederace odborových svazů požaduje zvýšení životního minima. Podle jejich šéfa Josefa Středuly by mělo životní minimum minimálně dorovnat inflaci od roku 2012. Zákon deleguje na vládu možnost zvýšení životního i existenčního minima. Může tak učinit v případě, že náklady na výživu a ostatní náklady stoupnou alespoň o 5 % od posledního zvýšení. Od roku 2012 však tyto ceny stouply více než dvojnásobně. Protože však tuto pravomoc zákon označuje jen za možnost, nikoli povinnost, vláda ani její předchůdkyně minima nezvyšovaly.

Životní a existenční minimum

V této době představuje životní minimum, tedy částku, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby, pro jednotlivce 3410 Kč na měsíc. Je-li v domácnosti více lidí, pak je na první osobu 3410 Kč, na druhou 2830 Kč a na nezaopatřené děti pak podle věku. Zmíněné existenční minimum pak v této době dělá 2200 Kč a mělo by jít o hranici příjmů, která má zajistit výživu a ostatní základní potřeby na přežití. Odpovídají-li částky, necháme na vašem názoru.

1 komentář

  1. Leona Odpovědět

    No ale zrovna dneska píšou na Peníze.cz, že se to minimum nakonec zvýší. Když už opisujete prosincový článek 8. ledna, změňte aspoň to „jsme skoro na konci roku“ :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *