Peníze

Život na splátky: Na co si dát pozor

Pokud plánujete, že si koupíte auto na splátky nebo si třeba půjčíte peníze, jde o velmi důležité rozhodnutí a musíte si jej dobře promyslet. Pokud již dojdete k závěru takto nakupovat, půjčovat a podobně, řiďte se určitými tipy a radami. Dnes se na ně podíváme. Pojďte na to!

Jak vybrat půjčku?

Učinili jste rozhodnutí, že si peníze půjčíte, určitě vše dobře propočítejte a srovnávejte. ve výsledku byste měli mezi mnoha nabídkami vybrat tu, která vám svým poměrem výše splátek a vašemu příjmu vychází nejlépe. Nezapomeňte si, ale také spočítat kolik celkově přeplatíte a nebo kolik si poskytovatel účtuje za nedodržení plateb a podobně. A jaká je ta ideální výše splátky? Česká národní banka k tomu vydala na podzim doporučení. To hovoří o tom, že tato splátka by neměla převýšit 45 % čistého příjmu domácnosti. Jde však samozřejmě jen o jakési informační a doporučující stanovisko. Nic závazného.

Od koho si raději nepůjčujte?

Dobré je však také řešit, kdo oním poskytovatelem půjčky je. S tím pomáhají i například některé neziskové organizace. Například Člověk v tísni zpracoval studii, kde operuje s indexem odpovědného úvěrování. Zmapovali trh půjček v České republice a zhodnotili jej. Právě při vybírání z nabídek můžeme filtrovat prostřednictvím atributů jako jsou určité podmínky, flexibilita a podobně. Od věci není ani půjčka od banky. Chce sice více dokumentů a přísněji se podívá na vaše příjmy, avšak může vám nabídnou lepší a profesionální servis. Pokud například banka zamítne vaši žádost o půjčku s tím, že je to velmi rizikové vzhledem k vaším příjmům, může to být impuls nikoli k hledání dalších nabídek půjčky ale spíše přehodnocení rizika z vaší strany.

Obecné rady

Podíváme se také na další obecnější rady pro dlužníky či ty, kteří nad půjčkou přemýšlí. Jedno z nejlepších ukazatelů výhodnosti půjčky je RPSN. Tu tedy zkoumejte jako první. Udává totiž podíl z půjčené částky, který musí dlužník zaplatit za rok za splátkami, správou půjčky a dalšími poplatky. Další rada – i když si chcete půjčit, nepůjčujte si nikdy až když nemáte žádné finance. Vždy mějte po ruce nějakou rezervu. Půjčit si, aniž byste měli jakékoli peníze je krajně rizikové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *