Živnostníci o velký důchod nestojí: Povinné zvýšení sociálních odvodů je nesmysl

01_duchod

V posledních dnech se hodně rozvířilo téma týkající se sociálních odvodů živnostníků. Ty by se mohly podle některých návrhů zvednout až o 60 %. Toto číslo je poměrně vysoké a pro mnohé živnostníky likvidační. Divit se tedy nelze tomu, že jsou jednoznačně proti takovémuto kroku. Jak situace tedy v současné době funguje a proč by bylo zvýšení sociálních odvodů nesmyslem?

Většina živnostníků platí jen minimální zálohy

Nepochybně. Nedosahují na takové zisky, které by jim ukládaly platit vyšší částky. Minimum činí 2944 korun za měsíc. Pokud byste většině lidí řekli, že si mohou platit klidně více, aby měli vyšší důchod, nejspíše by si klepali prstem na čelo. Proč by to dělali? Už tak vcelku nízké zisky by se jim ještě snížily a oni by mohli podnikání zabalit. Spousta lidí o tomto problému ani neví a v podstatě důchody vůbec neřeší.   

Neznalost zákona neomlouvá

Když pak živnostník, který celý život platit minimální odvody, přijde do důchodového věku, diví se, že má minimální důchod. Nemá přitom vůbec čemu. Vždyť celý život dával státu z hlediska odvodů málo. Neznalost zákona tedy neomlouvá a společnost by neměla na takovéhoto člověka doplácet. Co si zaplatil, to má.   

Mnozí lidé s důchodem ani nepočítají

Podnikatelé důchod často neřeší. Mnozí si myslí, že se ho ani nedočkají. Divit se jim nelze. Kdyby došlo k navýšení sociálního pojištění povinně pro všechny, pochopitelně by to vedlo k rozšíření šedé zóny. Podnikatelé by spousty svých aktivit začali řešit jako černotu. Tím si můžeme být jistí. Vždyť jaké mají benefity ve srovnání se zaměstnanci. Prakticky žádné. Navíc zaměstnanci také neplatí za sociální pojištění žádné horentní sumy. Vypadá to tak, že masovým zvýšením sociálních odvodů živnostníkům by se stát střelil do vlastní nohy.

Zdroje info: Autor, https://www.mpsv.cz/socialni-pojisteni

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.