Zažádejte si o 500 Kč navíc k důchodu za vychované děti

01_duchod

Jde o takzvané výchovné. Každá žena si může zažádat o 500 Kč k důchodu navíc za každé vychované dítě. Většina žen však dostane tuto částku navyšující pravidelný důchod automaticky. Dnes se na tuto změnu podíváme.

Kdo má na 500 Kč na dítě nárok

Jde o příspěvek ke starobnímu důchodu, který bude vyplácen od ledna 2023, tedy od příštího roku. Jde tedy o příspěvek 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Někteří důchodci jej dostanou automaticky, někteří se však neobejdou bez žádosti. Příjem žádostí začal letošním prvním zářijovým dnem. Které podmínky musí být splněny? Musí jít o starobního důchodce. Nezáleží na tom, zda odešli do důchodu až nyní nebi již dříve (do konce roku 2022). Dále musí mít vychované děti, za které budou výchovné pobírat. Počet dětí, na které lze příspěvek pobírat přitom není zastropován.

Může žádat jen matka dětí?

Typickou situací nejspíše bude, že výchovné bude pobírat matka, která děti vychovala. Nemusí tomu tak však být vždy. Vždy však platí, že z dvojice otec a matka může příspěvek pobírat jen jeden z tohoto páru. Pakliže se o dítě staralo za jeho život více osob, má nárok jen ta osoba, která o něj pečovala v největším rozsahu. Může zažádat i otec dítěte, musel však o dítě pečovat v největším rozsahu. K takovému doložení péče však   bude stačit jen čestné prohlášení, úřad však může zkoumat, zda jde o tvrzení zakládající se na realitě.

Kdo dostane výchovné automaticky a kdo musí žádat

Automatické navýšení důchodu o příspěvek na vychované dítě se týká žen, které odešly do důchodu dříve díky počtu vychovaných dětí. Těmto ženám bude změna oznámena valorizačním oznámením. Ty bude rozesílat Česká správa sociálního zabezpečení. Tyto ženy tedy nemusí o zvýšení žádat. Naopak ostatní osoby musí podat žádost o příspěvek. Tiskopis lze najít na ePortále České správy sociálního zabezpečení. Pokud jde však o důchodce, který odešel do penze před 1. lednem 2023, má čas na žádost jen do konce roku 2024.

Zdroj: https://www.penize.cz/starobni-duchod/436401-prispevek-500-kc-k-duchodu-zadosti-o-vychovne-startuji, https://www.cssz.cz/web/cz/-/od-zacatku-roku-2023-bude-nove-k-duchodum-nalezet-vychovne-ve-vysi-500-korun-mesicne

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.