Historie rulety

Zajímavé střípky z historie rulety

Hazardní hry jsou v podstatě staré jako lidstvo samo. Již od nepaměti se mnozí z nás snaží o výhru, která by jim zajistila vysokou finanční částku. Jakousi nekorunovanou královnou všech her je bezesporu ruleta. Jedná se o hru, jejíž název pochází z francouzského slova roulette označující ve volném překladu malé kolo. Ostatně základem rulety je otáčivý mechanismus, který je složen ze dvou soustředně umístěných kol, jež se točí. Na pravidla a typy se ale soustředit nebudeme. Podíváme se spíše na několik momentů z její historie.

Původ ve starověku

Své kořeny má ruleta již ve starověku. Tehdy sice ještě klasické casino neexistovalo, nicméně římští vojáci si již v této hazardní kratochvíli libovali. Prvotní hraní probíhalo dle mnohých zdrojů tak, že se sundalo kolo od povozu a točilo se na něm míčkem. Vojáci samozřejmě tipovali, na jakém místě se míček zastaví. Jinak lze hovořit i o dalších pramenech majících původ i na dálném východě, a to konkrétně u čínských mnichů. Ti se také bavili podobným způsobem.

Zrod rulety v 17. století

Historické prameny hovoří o tom, že skutečná ruleta vznikla až v 17. století. Podílel se na ní především slavný francouzský fyzik Blaise Pascal žijící mezi lety 1623 až1662. Ruleta měla ve svém prvotním pojetí generovat náhodná čísla a neměla se vůbec nijak pojit na hazard. V tomto smyslu pochází první verze až z roku 1720. V Anglii se objevila hra PolyRoly. Ve Francii se objevuje hra dále až v 18. století s označením Roulette. Poté se již postupně začala šířit do celé Evropy podobně jako později kurzové sázení online.

O co nula?

Původní verze rulety neměla vůbec dílek s označením 0. Jednalo se konkrétně o třicátý sedmý dílek. Přidán byl až v roce 1843 a mohli za to bratři Blancovi. Ve Spojených státech se šlo v tomto ohledu ještě mnohem dál a byl přidán další dílek s označením 00. Pokud chcete, hrajte ruletu online buď právě v americké, nebo evropské podobě.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *