Práce 1

Zájem o zahraniční pracovníky se zvyšuje: Jejich návrat do ČR je ale složitější

Jedním z důsledků nouzového stavu a karanténních opatření byl beze sporu také exodus zahraničních pracovníků, kteří u nás měli své zaměstnavatele. Průzkum společnosti Hofmann Personal poukázal na to, že své zaměstnavatele pocházející z výrobního sektoru bylo nuceno opustit takřka 30 % cizinců. Spousta z nich má aktuálně velké potíže se vrátit zpět do České republiky a zastávat svou práci. Většina našich společností už kompletně obnovila provozy a tyto lidi firmy prostě potřebují.

Cizince zaměstnává až 70 % výrobních firem v ČR

Šetření zmiňované společnosti poukazuje na to, že cizinci jsou zaměstnáni až u 70 % výrobních společností v tuzemsku. Nejvíce se s nimi setkáváme v oblastech zemědělství a stavebnictví. A odkud cizinci pocházejí? Nejčastěji se jedná o Ukrajince, Poláky, Slováky, Rumuny či Bulhary. Až 77 % zaměstnavatelů je s cizinci naprosto spokojeno. Dokážou totiž pracovat přesčas a také o víkendech či státních svátcích. Většinou zastávají volné pracovní pozice bez kvalifikace, případně řemeslnické profese typu svářečů, lakýrníků nebo obsluhy CNC strojů.

Snaha o náhradu agenturními pracovníky

Firmy chtějí oněch 30 % zahraničních zaměstnanců nahradit těmi agenturními. Využívá je nyní až polovina výrobních firem. Pozice, které zahraniční zaměstnanci zastávají, jsou jen velmi složitě obsaditelné. Jde jak o sezónní práce, tak o kvalifikované činnosti. U řemeslnických prací se počítá také s tím, dojde k jejich nahrazení kvalifikovaný i uchazeči díky spolupráci se školami. Se středními školami ale spolupracuje jenom 9 % firem.

Nové nařízení vlády by mělo pomoct

Pracovníci z ciziny, jimž v době stavu nouze vypršela platnost víza a pracovního povolení, museli vycestovat 16.7.2020. Aktuálně ale dle nového nařízení vlády bude tato doba prodloužen až do 16.9.2020.

Zdroj dat: hofmann-personal.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *