Zájem a ceny zlata i dalších kovů rostou

Zlato

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Cenné kovy v čele se zlatem jsou často investičními prostředky. Nyní zájem o tyto kovy opět roste. S ním samozřejmě přirozeně i ceny. Dnes se podíváme na vývoj v této části investičního trhu. Pojďme tedy společně na to!

Ceny zlata

Cena za trojskou unci zlata se oproti minulému roku zvýšila o více jak 5 000 Kč. V těchto dnech je tedy cena za tuto hmotnost přes 35 000 Kč. V záři minulého roku byla cena dokonce na úrovni více jak 36 000 Kč. Za růstem cen určitě stojí více faktorů. Jedním z důležitých důvodů však může být i očekávání konce příznivého ekonomického počasí a následného zpomalení ekonomiky. Poptávka po zlatě je pak rozprostřena následovně – 55 % pro výrobce šperků, 10 % do průmyslu a 35 % pro investory.

Prodávají se mince

Zlato zažívalo podobný vývoj před čtyřmi lety. Tehdy se prodávala trojská unce zlata za 1600 dolarů tedy asi 36 800 Kč. Více se začínají prodávat i zlaté mince. Ty si spotřebitelé kupují, když chtějí alespoň malou část peněz uložit do takové investice. Nejde tedy jen o výsadu profesionálních investorů ale i běžných střadatelů. V tomto ohledu byl rok 2019 rekordní. Vzhledem k cenovým výkyvům i poptávce po žlutém kovu.

Dobrá investice?

Často se investice do zlata považovala za dobrou, avšak ne příliš výnosnou. Šlo spíše o uchování ceny peněz do budoucna. Výhodou byla hlavně rychlá likvidita. V minulém roce však zlato všechny nositele těchto názorů překvapilo. Například akcie posilovaly o 24 %. Zlato o 18 %. Za tímto růstem mimo jiné stálo i nezvyšování úrokových sazeb centrálních bank či čínsko-americké obchodní spory, při který lidé hledají bezpečné investice. Ty, jak se zdá, stále častěji nachází právě ve zlatu. Bude tedy zajímavé sledovat v budoucnosti, jak se bude cena a poptávka po tomto drahém kovu vyvíjet.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.