Z Ruska se minimálně dočasně stahuje Coca-Cola i McDonald´s

coca-cola

Po vpádu ruské armády na Ukrajinu nastal exodus západních firem a značek z ruského trhu. Existovalo však několik globálních brandů (především amerického původu), které s odchodem značně váhaly. Mezi ty nejprominentnější patřily značky, které jsou pro mnohé symbolem Ameriky jako takové, konkrétně Coca-Cola a McDonald´s. I ony však nyní své rozhodnutí přehodnotily.

Úprk z Ruska

Ferrari, Shell, Ikea, Volkswagen, Škoda, Airbus, Google, Microsoft, Google… to jsou jen některé z velkých firem a korporací, které v řádu dnů po začátku ruské agrese oznámily stažení z ruského trhu. Určitá skupina společností ale s tímto rozhodnutím váhala. Tím na sebe ovšem přivolala hněv západní společnosti a tyto společnosti začaly pociťovat ze strany svých zákazníků po celém světě stále se zvyšující tlak.

Nejznámějšími firmami z této skupiny byl řetězec rychlého občerstvení McDonald´s, řetězec kaváren Starbucks a výrobci nápojů Coca-Cola Inc. a PepsiCo. V době, kdy se množí případy cílených ruských útoků na civilní cíle a situace na Ukrajině se stává z humanitárního hlediska kritickou, je již ale takový přístup jen těžko udržitelný, a i vedení těchto společností dalo pokyn k odchodu. Byť zatím pouze dočasnému.

mcdonalds

Foto: Pixabay

Rusko bez „hamburgeru s colou“

McDonald´s, který má v Rusku přes 800 restaurací v prohlášení na sociálních sítích uvedl, že lidské utrpení způsobené ruskou invazí na Ukrajinu nelze ignorovat a společnost proto své restaurace uzavírá (Více než 100 ukrajinských poboček je již samozřejmě také zavřených). Krátce poté se přidal i Starbucks a Coca-Cola Inc. i PepsiCo.

Odchod západních firem znamená pro Rusko další problémy, jak z pohledu jejich přímého přínosu ekonomice, tak z pohledu zaměstnanosti. Jen McDonald´s zaměstnává v Rusku 62 tisíc lidí. Celkově tedy Rusko přichází o statisíce pracovních míst, což jeho podlomené ekonomice na zdraví rozhodně nepřidá. Konkrétně McDonald´s ale bude své zaměstnance zatím platit dál. Důvodem je samozřejmě představa obnovení provozu. Výrobci nápojů také budou v Rusku pokrčovat ve výrobě dětské výživy.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/mcdonald-s-kvuli-ruske-invazi-na-ukrajinu-zavira-sve-restaurace-v-rusku-1388299

https://www.nytimes.com/2022/03/08/business/mcdonalds-russia.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.