Vývoj sazeb hypoték – na konci roku až 3,5 %

01_hypoteka2

Česká národní banka bojuje proti zvyšující se inflaci. V rámci toho také zvýšila základní úrokové sazby. Dokonce nejvíce od roku 1997. Jaký to bude mít vliv na hypoteční trh a vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Česká národní banka bude i nadále zvyšovat úrokové sazby

Protože v České republice, jako i v jiných státech Evropy i světa, nyní existuje zvýšená míra inflace, dá se očekávat, že Česká národní banka, jako instituce, která má ze zákona povinnost dbát na cenovou stabilitu v české ekonomice, bude nadále zvyšovat základní úrokové sazby. Nyní se průměrný nabídková úroková sazba u hypoték na českém trhu pohybuje okolo tří procent. Do konce roku se dá předpokládat, že tento průměr se zvýší a dosáhne nad hranici 3,5 procent. Pokud by se však vývoj inflace ještě zdramatizoval a inflace by atakovala 5 procent, pak by ČNB ještě rychleji zvedala základní sazby, což by ještě více tlačilo na růst průměrné úrokové sazby hypoték.

Objem hypoték pomalu klesá

Objemy hypotečních úvěrů v posledních měsících klesají. I přesto se však pohybuji v historických hodnotách. Nyní se však prodlužuje doba na zpracování žádostí. Některé žádosti jsou posuzovány i 3 měsíce, což statistiku objemu poskytnutých úvěrů zkresluje. Například objemy hypotečních úvěrů za září tak odráží poptávku po hypotékách z července a srpna.

Pokles poptávky po hypotékách

Za poklesem poptávky po hypotékách také stojí vysoká saturace bonitních klientů, kteří již hypotéku mají. Co to znamená? Ve zkratce to, že bonitní část populace, která nyní pracuje a zakládá rodiny, je již z velká části „proúvěrovaná“. Část lidí, kteří si mohou dovolit hypotéku se tak zmenšuje. Ještě zajímavější pak bude sledovat trend a vývoj proúvěrovanosti a poptávky po hypotékách v horizontu 3-5 let.

Zdroj: Tisková zpráva serveru VideoBydlení.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.