Výrobci zbraní mají problémy při získávání půjček. Černochová jedná s Českou bankovní asociací

Jana Černochová a další

Získat půjčku na výrobu zbraní není vůbec jednoduché. V současné době, kdy chřestí zbraněmi prakticky celý svět, je to docela nepříjemná zpráva. Možná jde ale tato nepříjemná situace na vrub Ministerstva obrany České republiky. Ministryně obrany Jana Černochová se proto rozhodla jednat, a to konkrétně s Českou bankovní asociací. Otázkou zůstává, zdali by nebylo vhodnější nakupovat přímo pod hlavičkou Ministerstva obrany.

Rozvoj se bez peněz realizovat nebude

To je samozřejmě více než logické. I přesto na tuto skutečnost ministryně Černochová upozorňuje. Konkrétně hovoří o problémech výrobců zbraní s otevíráním bankovních účtů, bankovními transakcemi a také při získávání půjček. Je odhodlaná udělat všechno proto, aby se potíže odstranily co možná nejdříve. I proto jednala s Janem Juchelkou, prezidentem České bankovní asociace. Jednání se také zúčastnili předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR Lubomír Kovařík a Jaroslav Pecháček z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Expozice v řádu desítek miliard korun

Ano, takto vypadají odhady České bankovní asociace a české banky vůči obrannému průmyslu mají skutečně tak vysoké akvizice vůči obrannému průmyslu. Ministerstvo obrany se dle svého vyjádření problematice věnuje již od roku 2022, což je vcelku dlouhá doba. O všem se hovoří také na evropské úrovni a v listopadu 2023 došlo k tomu, že ministři obrany EU schválili společné prohlášení adresované finančnímu sektoru.

Proč se Ministerstvo obrany neangažuje přímo?

Bylo by to nejspíše mnohem jednodušší a rychlejší. Přesto se tak neděje a Ministerstvo obrany se pak omezuje na pouhá prohlášení o tom, že investice do obranného průmyslu by neměly být stigmatizovány a tak dále. Zbytečné řeči. Člověk má až pocit, že se neustále jen diskutuje a porcují medvědi. Možná jde ale jen o pocit.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministryne-obrany-jednala-se-zastupci-ceske-bankovni-asociace-249891/

Náhledové foto: Ministerstvo obrany České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.