Výhody sdíleného pracovního místa

Novela zákoníku práce přinesla institut, o kterém se již delší dobu mluvilo. Jde o takzvané sdílené pracovní místo. My si jej dnes představíme, řekneme si v čem spočívá a zejména se zaměříme na to, jak jej využít a v čem může být výhodný. Tak pojďme na to!

O co jde?

Od prvního ledna tohoto roku je v zákoníku práce upraveno takzvané sdílené pracovní místo. V čem spočívá? Jde vlastně o to, že dva nebo více zaměstnanců, kteří pracují na částečný úvazek (tedy nikoli v plném rozsahu), sdílejí jedno pracovní místo. Jeden celý pracovní úvazek je tak sdílen a plněn více zaměstnanci. Takto sdílet mohou pracovníci se sjednaným stejným druhem práce a zároveň musí mít se zaměstnavatelem sjednanou pracovní smlouvu na kratší (nikoli tedy standardní) pracovní dobu. No a teď přijde důležitá věc. Práci těmto zaměstnancům nerozděluje zaměstnavatel, ale sami pracovníci, kteří pracovní místo sdílejí. Jak je již jedno. Musí však dohromady odpracovat standardní stanovenou týdenní pracovní dobu – tedy 40 hodin týdně. Dohoda zaměstnanců musí být vždy jen včas předložena zaměstnavateli.

Výhody pro zaměstnance

Jaké jsou tedy výhody? Zejména lepší skloubení pracovního a osobního života zaměstnance. Vy si totiž (samozřejmě po domluvě s druhým zaměstnancem) plánujete pracovní dobu. Pracovní dobu tak uzpůsobujete svým plánům na volný čas, nikoli naopak. Přenáší se na vás však také díl odpovědnosti. A to odpovědnosti za plánování a následné dodržování stanovených směn. Je tedy nezbytné, aby jste měli dobrý vztah založený na důvěře nejen se zaměstnavatelem, ale i s druhým zaměstnancem.

Kde by to mohlo fungovat

Jsme si vědomi toho, že, zejména ze strany zaměstnavatelů, panují spíše obavy a kritika na tento nový institut. Nepopíráme to, avšak chceme se zaměřit na to, kde by sdílené pracovní místo, neboli job-sharing, mohl fungovat. Zejména to může být, i pro zaměstnavatele, výhodné při větší nezaměstnanosti. Budou-li více poptávané částečné úvazky, pak může zaměstnavatel prezentovat tuto možnost jako zajímavý benefit pro uchazeče. Dále bude tento institut nejspíše vhodnější pro manuální a méně kvalifikované pozice. Například obsluha ve výrobě. Tam, kde se již dlouhodobě zpracovávají sofistikovanější pracovní úkoly, nemusí být častá rotace na pozici jednoduchá.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.