Státní zaměstnanci

Výdaje na platy státních zaměstnanců příští rok stoupnou až na 209,7 miliard korun

Jste státním zaměstnancem a rádi byste si přilepšili? Pak samozřejmě musíte čekat až na moment, kdy se vláda na něčem takovém usnese a posvětí jí to parlament i prezident. Letos výdaje státu na jeho zaměstnance porostou, a to vcelku solidně až na 209,7 miliard korun. Rozdíl oproti loňskému roku bude činit celkem 23,3 miliardy korun. To ovšem není jediná změna! Podívejme se na ostatní a také na některé zajímavosti, jež se této tematiky týkají.

Jaký je počet pracovních míst a průměrný plat zaměstnance?

Určitě je zapotřebí zmínit také celkový počet pracovních míst. Ten bude činit 469 737, přičemž nárůst je vyčíslen na 16 305. To už je poměrně solidní porce, s níž musí samozřejmě návrh rozpočtu na příští rok počítat. A jak je to s průměrnou mzdou státního zaměstnance? Ta bude činit celkem 35 515 korun. Nárůst je tedy markantní, a to o 2822 korun. Český statistický úřad uvádí, že v letošním druhém čtvrtletí plat v průměru činil 31 851 korun.

Kteří státní zaměstnanci pobírají nejvyšší plat?

Odpověď na tuto otázku není nijak výrazně překvapivá. Na nejvyšší peníze si přijdou státní zástupci a podobné profese. Jejich průměrná mzda se vyšplhá přes hranici 110 000 korun. Naopak nejméně by měly pobírat příspěvkové organizace, respektive jejich zaměstnanci, a to okolo 32 000 korun. Ozbrojené složky se platově pohybují okolo 42 000 korun. Zaměstnanci soudů by měli brát cca 30 000 korun.

Navýšení peněz pro učitele v hlavní roli

Hlavní složkou navýšení budou peníze na platy pedagogů. Ti jsou ve srovnání se zahraničím stále podhodnocení. Do školství poputuje mimo jiné ale také 6,5 miliardy korun na platy ostatních zaměstnanců ve školství, tedy uklízeček, kuchařů, kuchařek a dalších. Bezpečnostní sbory spolknou při navýšení 0,64 miliardy korun.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

6 komentářů

 1. Pavel Odpovědět

  Já jakožto státní zaměstnanec ( pracující pod obecním úřadem ) Mám 12 000,- to není ani polovina z toho co zde píšete takže věc je taková : JÁ MÁM DVĚ KUŘATA A TY ŽÁDNÉ A MÁŠ HLAD -ALE NESTĚŽUJ SI V PRŮMĚRU JEDNO KUŘE MÁŠ – TAK CO !!!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   JJ, je to jak říkáte, pracoval jsem s průměry a s tím, co se odhlasovalo. Živím se jako učitel a dobře vím, že realita je poněkud odlišná.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Díky za reakci, k tomu, aby text vyvolal alespoň nějakou diskuzi. Bohužel ty průměry zřejmě nejsou lži, jelikož je zvedají platy vedoucích pracovníků.

 2. Nikol Odpovědět

  Momentálně jsem sociální pracovnice na rodičovském příspěvku, než jsem otěhotněla čistá mzda činila cca 16 000,– Kč. Nechápu, kde berete tyto cifry…..

 3. Milena Odpovědět

  Byla jsem taky státní zaměstnanec?Nevím,ve školství jako provozní zaměstnanec jsem odpracovala 35 let,ze zdravotních důvodů jsem byly propuštěna s 2měsíční výpovědní lhůtou,pochybuju,že by s holým zadkem po tolika letech odešel nějaký poslanec-je to smutné.Jak jsme si rovni!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *