Výdaje na platy státních zaměstnanců příští rok stoupnou až na 209,7 miliard korun

Státní zaměstnanci

Jste státním zaměstnancem a rádi byste si přilepšili? Pak samozřejmě musíte čekat až na moment, kdy se vláda na něčem takovém usnese a posvětí jí to parlament i prezident. Letos výdaje státu na jeho zaměstnance porostou, a to vcelku solidně až na 209,7 miliard korun. Rozdíl oproti loňskému roku bude činit celkem 23,3 miliardy korun. To ovšem není jediná změna! Podívejme se na ostatní a také na některé zajímavosti, jež se této tematiky týkají.

Jaký je počet pracovních míst a průměrný plat zaměstnance?

Určitě je zapotřebí zmínit také celkový počet pracovních míst. Ten bude činit 469 737, přičemž nárůst je vyčíslen na 16 305. To už je poměrně solidní porce, s níž musí samozřejmě návrh rozpočtu na příští rok počítat. A jak je to s průměrnou mzdou státního zaměstnance? Ta bude činit celkem 35 515 korun. Nárůst je tedy markantní, a to o 2822 korun. Český statistický úřad uvádí, že v letošním druhém čtvrtletí plat v průměru činil 31 851 korun.

Kteří státní zaměstnanci pobírají nejvyšší plat?

Odpověď na tuto otázku není nijak výrazně překvapivá. Na nejvyšší peníze si přijdou státní zástupci a podobné profese. Jejich průměrná mzda se vyšplhá přes hranici 110 000 korun. Naopak nejméně by měly pobírat příspěvkové organizace, respektive jejich zaměstnanci, a to okolo 32 000 korun. Ozbrojené složky se platově pohybují okolo 42 000 korun. Zaměstnanci soudů by měli brát cca 30 000 korun.

Navýšení peněz pro učitele v hlavní roli

Hlavní složkou navýšení budou peníze na platy pedagogů. Ti jsou ve srovnání se zahraničím stále podhodnocení. Do školství poputuje mimo jiné ale také 6,5 miliardy korun na platy ostatních zaměstnanců ve školství, tedy uklízeček, kuchařů, kuchařek a dalších. Bezpečnostní sbory spolknou při navýšení 0,64 miliardy korun.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.