Volkswagen investuje do výroby baterií 20 miliard eur

Volkswagen

Elektromobilita je směr, kterým začínají své plány a výhledy otáčet vlády i automobilky. Ty moc dobře ví, že jakékoliv zaváhání, díky kterému by zůstaly pozadu, se jim nemusí vyplatit. Přechod na elektromobilitu je změna, která má potenciál úplně znovu rozdat karty v automobilovém průmyslu. A právě proto ty největší automobilky nyní dělají vše proto, aby jim lidově řečeno „neujel vlak“. Volkswagen není žádnou výjimkou.

Volkswagen a baterie

Celý koncern Volkswagen má s elektromobilitou velké plány. Jedná se o segment, kde má v současné době velký náskok americká Tesla a evropským automobilkám hrozí, že nástup nové éry nezachytí. To Volkswagen nechce dopustit a hodlá proto vrhnout velkou část svých volných prostředků do výzkumu a vývoje celé potřebné infrastruktury.

Týkat se to bude především baterií, tj. základního prvku, na němž je elektromobilita postavená. Koncern hodlá postavit celkem 8 velkých závodů na výrobu baterií, šest z nich má stát v Evropě, dva v Severní Americe. Základní kámen k tomu prvnímu evropskému byl za účasti německého kancléře Olafa Scholtze nyní položen v Dolním Sasku.

nabíjecí stanice

Foto: Pixabay

Nová divize, velké plány

Celý řetězec týkající se baterií bude mít na starosti nová divize označovaná jako The PowerGo. Na starosti bude mít vše od těžby surovin až po recyklaci baterií. Do realizace celého tohoto řetězce hodlá Volkswagen spolu s partnery sumu 20 miliard dolarů (tj. asi 496 miliard korun). Ta by měla koncernu zajistit vedoucí pozici v tomto segmentu.

Není bez zajímavosti, že o umístění jedné z továren na baterie má zájem i Česká republika a např. ČEZ se mimo to silně angažuje v těžbě lithia coby zásadního prvku pro baterie. Rozhodnutí Volkswagenu bychom tak měli bedlivě sledovat i my v Česku, jak kvůli Škodě, tak kvůli možným dalším a významným investicím.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/volkswagen-planuje-obri-investici-do-vyroby-baterii-hodla-investovat-20-miliard-eur-1391475

https://forexbanka.cz/volkswagen-planuje-obri-investici-do-vyroby-baterii-hodla-investovat-20-miliard-eur/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.