Vodafone bude spolupracovat s Microsoftem po dobu 10 let

dohoda

Vodafone uzavřel dohodu o spolupráci s americkou společností Microsoft. Tato spolupráce s Microsoftem přinese Vodafonu generativní AI, digitální, podnikové a cloudové služby pro více než 300 milionů podniků a spotřebitelů na evropských a afrických trzích. Britská společnost Vodafone investuje zhruba 1,5 miliardy dolarů do AI (Microsoft Open Azure OpenAI a Copilot), která má zkvalitnit služby a zároveň i ušetřit peníze. Místo fyzických datových center budou k dispozici levnější cloudové služby Azure.

Microsoft se stane investorem

Microsoft nezůstane bez odměny, a za poskytnutí AI technologie, se stane kapitálovým investorem do spravované platformy IoT (Internet of Things) společnosti Vodafone, jakmile bude vyčleněna do samostatného podniku. Tento strategický krok pomůže k rozšíření mobilní finanční platformy Vodafonu v Africe. Generální ředitelka Vodafonu Margherita Della Valle učinila tento krok, aby vrátila skupině růst zisku. Tato dohoda má za cíl urychlit digitální transformaci jejich obchodních zákazníků, zejména malých a středních společností.

Pojem IoT označuje síť vzájemně propojených fyzických zařízení, jako jsou chytré domácí spotřebiče, senzory nebo průmyslové stroje, která jsou schopna sbírat a vyměňovat data přes internet. Cílem IoT je umožnit samostatnou komunikaci a spolupráci zařízení minimálním lidským zásahem. Skvělými příklady IoT jsou chytrá města a chytré domácnosti.

Microsoft jako špička v oblasti AI

Finanční ředitel Vodafonu tvrdí, že Microsoft patří k špičce v oblasti AI a očekává, že následná spolupráce přinese zlepšení zákaznických služeb. Zákazníci brzy pocítí vylepšení chatbota TOBiho, který bude vylepšený umělou inteligencí od Microsoftu. Výsledkem budou lepší a inteligentnější odpovědi na dotazy.

V současnosti se Microsoft přetahuje o první místo s konkurenčním Applem v žebříčku nejhodnotnějších firem. Apple se držel v čele žebříčku tři roky, ale nedávno byl přeskočen Microsoftem. Pokud Apple nezačne vykazovat lepší výsledky v oblasti AI, mohl by ho Microsoft vystřídat v čele na delší dobu.

Postavení Vodafonu v Evropě

Lídrem evropského trhu v oblasti telekomunikace je Deutsche Telekom. O Druhé místo soupeří společnosti Vodafone, Telefónica a Orange. Vodafone působí také v Česku, kde poskytuje služby více než 4,5 milionu zákazníků.

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/16/vodafone-signs-1point5-bln-microsoft-deal-for-ai-cloud-and-iot.htmlhttps://www.reuters.com/business/media-telecom/vodafone-signs-15-bln-microsoft-deal-ai-cloud-iot-2024-01-16/https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-software-microsoft-a-vodafone-spoji-sily-kvuli-umele-inteligenci-40457376

Náhledové foto: Pixabay