Sbírali jste hokejové kartičky? Možná v nich máte tisíce, aniž byste o tom věděli

Hokej

Ve společnosti je sběratelství různých předmětů velmi rozšířené. Někteří lidé sbírají určité předměty vědomě, jiní zbytečně shromažďují bezcenné věci. Každý má ale tak trochu jiný pohled na jednotlivé předměty. Co pro někoho může být bezcenným předmětem, to pro druhého může mít obrovskou hodnotu. Mezi nejznámější sběratelské předměty patří především známky, mince, odznaky, vinyly, komiksové knihy, vína, automobilové modely nebo různé kartičky. Původní význam sbírání těchto předmětů spočíval spíše jako hobby, málokdo si uvědomoval, že by tyto předměty mohly časem nabýt vyšší hodnotu. Jak šel čas, cena těchto předmětů rostla a některé z nich dosahují neuvěřitelné hodnoty.

Hokejové kartičky

Hokejové kartičky jsou jedním z předmětů, které většina kluků, ale i dospělých, sbírala v době, kdy český hokej zažíval zlaté časy. Jednalo se především o devadesátá léta, ale někteří nadšenci sbírali kartičky ještě předtím nebo i později, včetně současnosti. Shromažďování hokejových kartiček už není jenom pouhým koníčkem, ale také lukrativní investiční příležitostí. Jaké jsou nejdůležitější hodnoty určující hodnotu kartičky?

  • Vzácnost
  • Stav karty
  • Jméno hráče
  • Poptávka

Mezi nejdražšími kartami dominují především jména jako Wayne Gretzky nebo Bobby Orr. Vysokou hodnotou disponují také karty ze 70. let. Velkou roli hraje logicky také poptávka. Karty, o které není zájem, těžko budou mít vysokou hodnotu.

hokejové kartičky

Foto: pexels.com

Stav kartičky

Velmi důležitým parametrem je také stav kartičky. Toto kritérium hraje klíčovou roli při posuzování dvou stejných karet. Zatímco nepoškozená karta v perfektním stavu může dosahovat maximálního potenciálu ceny, tak poškozená výrazně ztrácí na ceně. Stav karet můžeme dělit do několika kategorii:

  • Mint – Zachovaná karta bez známek poškození.
  • Near-Mint – Velmi dobrý stav s mírnými známkami poškození.
  • Good – Karta projevuje známky menšího poškození, které lze stále zanedbat.
  • Damaged – Karta obsahuje známky výrazného poškození a ztrácí na hodnotě.

Nejlepším způsobem pro uchování karet jsou různá alba na karty.

Kde zjistím hodnotu kartiček?

Máte-li doma sbírku hokejových kartiček, ale nejste si jistí jejich hodnotou, můžete navštívit jedny z následujících odkazů:

Určitě se doporučuje projít si různé internetové aukce, jako ebay nebo aukro. Kartička „Wayne Gretzky’s 1979 O-Pee-Chee RC“ drží aktuální rekord v rámci nejdražší prodané karty. Prodejce za ní obdržel neuvěřitelných 3,75 milionů amerických dolarů.

Zdroj: Autor, https://gitnux.org/most-expensive-hockey-cards/, https://www.beckett.com/https://www.ebay.com/

Náhledové foto: Pixabay